Po wczorajszych zwyżkach przy Wall Street sesja w Azji kończyła się w mieszanych nastrojach. W Europie z rana przeważają jednak zwyżki, choć skromne. Niemiecki DAX oraz francuski CAC40 rosną po około 0,2 proc. Krajowy WIG z kolei jest 0,1 proc. nad kreską. Wśród dużych spółek najsilniejsze jest KGHM. Akcje miedziowej spółki zyskuje 2,3 proc., podążając za szybującymi cenami miedzi. Mocne są także Budimex, Orange i Kęty. Na dole tabeli mamy Cyfrowy Polsat, PGE, Pepco i CD Projekt. Dziś nastąpiło odcięcie dywidendy z ceny Santandera.
Na szerokim rynku najmocniej zyskuje Kino Polska – kurs spółki zwyżkuje o przeszło 10 proc. Najsłabsze są Tauron i Enea.
Czytaj więcej
WIG20 obronił się przed przeceną. Co więcej wzrósł o 0,4 proc. i znów wykonał kolejny krok w kierunku 2600 pkt. Jeszcze lepiej wypadł WIG zwyżkując o 0,5 proc. i notując kolejny rekord wszech czasów. Hossa trwa. Średnie firmy zyskały 0,5 proc., maluchy 0,1 proc. Oba wskaźniki zdobyły szczyty. Obroty znów poszły w górę o 300 mln do 1,7 mld zł. Wygląda na to, że Warszawa wierzy w dobre dzisiejsze dane na temat inflacji konsumentów w USA. Wczorajsze PPI i wypowiedź Powella tylko na krótko zniesmaczyły inwestorów. W Europie przeważały zwyżki. Ale duże giełdy podeszły z mniejszym entuzjazmem do liczb płynących z USA. FTSE 250 poszedł w górę o 0,3 proc., CAC 40 wzrósł o 0,2 proc. a DAX 40 spadł o 0,1 proc.
Dziś kluczowym odczytem dnia będzie raport CPI z USA za kwiecień oraz dane o sprzedaży detalicznej. „Wraz z publikacjami tych danych makro inwestorzy mogą spodziewać się skoku zmienności na rynku. W sprawie polityki monetarnej wypowie się dzisiaj kilku bankierów Fedu” - czytamy w komentarzu XTB.
Z rana kurs ropy naftowej WTI zwyżkuje o 0,55 proc., do 78,45 dolarów. O 0,2 proc. rosną notowania złota, wycenianego na 2363,5 dolara za uncję.