Na nowych, historycznych szczytach znalazł się indeks dwudziestu największych spółek uwzględniających dywidendę. WIG20TR już w piątek atakował strefę oporu, ale wczoraj bykom udało się potwierdzić dominację. Natomiast klasyczny WIG20 coraz śmielej radzi sobie na wysokości linii bessy 2011 – 2023. Także temat podwójnego szczytu zdaje się schodzić na drugi plan. Dopóki WIG20 finiszuje nie niżej niż 2289 pkt, dopóty sytuacja techniczna pozostaje optymistyczna.
DAX coraz wyraźniej zadomawia się na półce cenowej 17000 pkt. Przebicie się przez poziom 17000 punktów wymagało sporego nakładu energii, jednakże widać, że się to bykom opłacało. Zachowanie się niemieckiego indeksu pozytywnie wpływa na morale pozostałych byków ze Starego Kontynentu. W Paryżu także utrzymywane są historyczne maksima. W Londynie do rekordów wciąż jest daleka i wyboista droga. Jednakże lokalnie FTSE 100 walczy o wybicie się górą z konsolidacji. Wczorajsze zamknięcie było jednym z najwyższych w ostatnich miesiącach. Grudniowe maksima są już na wyciągnięcie sesji. Natomiast rosnące od października minima sprzyjają bykom.
W poniedziałek ze względu na święto Dnia Prezydentów, nie odbyła się sesja w USA. Obecnie kontrakty na S&P 500 przebywają tuż powyżej psychologicznej bariery 5000 punktów. Na uwagę zasługuje sytuacja techniczna innego indeksu niż S&P 500 czy DJIA. W ostatnich dniach słabością wykazał się indeks transportowy. Popyt wyraźnie osłabł a DJTA powrócił pod wsparcie – wcześniejsze maksima. Pojawił się tzw. overlap czyli zakładka ostrzegająca o możliwości głębszej korekty. Takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości i zachęcały do dalszej przeceny. Na uwagę zasługuje podstawa poprzedniego impulsu przy 15200 punktów, datowana na 17 stycznia 2024 r. Ona może odegrać rolę magnesu.
W oczekiwaniu na najważniejsze wyniki od lat
Kamil Cisowski, DI Xelion
Rynki europejskie rozpoczynały w poniedziałek nowy tydzień od lekkich spadków, ale mimo ich pogłębienia w ciągu pierwszych dwóch godzin handlu do końca dnia wiele z nich zdołało wyjść na plus. Stopy zwrotu z najważniejszych indeksów wahały się w przedziale od -0,18% (FTSE MiB) do 0,59% (IBEX). Cała sesja, jak można było oczekiwać, przebiegała bardzo spokojnie pod nieobecność Amerykanów.
WIG20 wzrósł o 0,71%, mWIG40 o 1,39%, a sWIG80 o 1,06%. O 4,76% drożało LPP, wnosząc do głównego kontrybucję niewiele mniejszą niż wszystkie pozostałe rosnące spółki razem wzięte. Głównym wsparciem były Santander (+2,18%), Dino (+1,62%) i Allegro (+1,43%). Świetne zachowanie mWIG40 to zasługa InterCarsu (+4,92%), ING BSK (+1,95%), Handlowego (+3,65%) i Tauronu (+2,92%).