Biorąc pod uwagę zasięg wtorkowych wzrostów warszawska giełda pozostaje wyraźnie w tyle za pozostałymi europejskimi rynkami akcji, na których inwestorzy przejawiają znacznie większy zapał do kupowania akcji. WIG 20 utrzymuje się zaledwie 0,1 proc. na plusie. Nieco lepiej wypada szeroki rynek – WIG zyskuje ponad 0,3 proc. Tymczasem na największych giełdach Europy zwyżki sięgają nawet 1,5 -1,8 proc. (Madryt, Mediolan).

W Warszawie największe spółki z WIG20 cieszą się ograniczonym zainteresowaniem kupujących. Biorąc po uwagę zasięg wzrostów pozytywnie wyróżniają się walory Orlenu, mogąc się pochwalić najbardziej okazałą zwyżką wynoszącą prawie 2 proc.. Wyraźnie drożeją także papiery PGE i PZU.

Czytaj więcej

Po noworocznym zamieszaniu złoty lekko traci względem euro i dolara

Natomiast na celowniku sprzedających znalazły się akcje banków, które rozpoczęły nowy rok od korekty, silnych zeszłorocznych zwyżek, które wyniosły ich notowania na historyczne nowe szczyty. Najmocniej w tym gronie traci Alior, będąc ok 1,6 proc. pod kreską. Ponadto chętnie pozbywano się walorów KGHM, Alegro i CD Projektu.

Dużo większym powodzeniem cieszą się akcje firm notowanych na szerokim rynku, gdzie wyraźną przewagę mają drożejące walory. Lepiej prezentują się małe spółki skupione w indeksie sWIG80, który przed południem ustanowił nowy rekord, zwyżkując o prawie 0,8 proc. Najbardziej efektownymi zwyżkami w tym gronie mogą się pochwalić Rafako i Pekabex, będąc odpowiednio 14 i 6 proc. na plusach. Lekko w tyle zostały średnie spółki z indeksu mWIG40, ale i tutaj więcej do powiedzenia mają kupujący. Najbardziej przekonujące wzrosty w tym segmencie notują akcje Benefit Systems i Eurocashu, rosnąć odpowiednio o 4,1 i 3,3 proc.