Indeksy europejskie otworzyły się głęboko pod kreską, ale dość szybko przewagę zdobył popyt – ruch w górę w godzinach przedpołudniowych zredukował skalę przeceny na wszystkich głównych giełdach kontynentu z wyjątkiem Frankfurtu, gdzie DAX stracił 1,40%. Najsłabsze poza nim FTSE MiB spadło o 0,95%, a najsilniejsze FTSE100 zamknęło się neutralnie.
W Warszawie WIG20 przecenił się o 1,49%, ale mWIG40 wzrósł o 0,06%, a sWIG80 o 0,18%. Przyczyna tej dywergencji była jasna – zapowiedzi wprowadzenia w Polsce podatku od nadzwyczajnych zysków wywołały popłoch w notowaniach spółek Skarbu Państwa. PGE przeceniało się o 5,35%, PGNiG o 4,95%, KGHM o 4,39%, Orlen o 3,76%. Mimo takiego układu tabeli pomysł obciążenia nowym podatkiem energetyki (w tym PGE) w okresie gigantycznego wzrostu nakładów na transformację energetyczną wydaje się absurdalny, co oznacza, że finalnie podstawowym kandydatem do opłacenia daniny wydaje się trójca Orlen-Lotos-PGNiG.
W USA S&P 500 spadł o 1,15%, a Nasdaq o 2,26%. Tematem dnia za oceanem było wycofanie się przez Elona Muska z zakupu Twittera. Notowania spółki traciły 11,3%, Tesla 6,55%, obie strony czeka zapewne teraz długa batalia sądowa. W godzinach porannych wciąż widać presję na notowania, indeksy azjatyckie notują przeciętnie procentowe przeceny, nieco mniejsza będzie zapewne ujemna luka na starcie europejskiego handlu. Trudno wskazać źródło potencjalnej silnej zmiany nastrojów, na poziomie lokalnym interesujący okaże się pełny raport o inflacji. Bazowy scenariusz to niestety kontynuacja nerwowości przed jutrzejszą publikacją amerykańskiego CPI za czerwiec. Prognozowane jest dalsze rozwarstwienie wskaźnika z inflacją bazową – na poziomie głównego odczytu spodziewany jest wzrost z 8,6% r./r. do 8,8% r,/r,, ten ważniejszy z perspektywy Fedu ma spaść z 6,0% r./r. do 5,8% r./r.
Zapowiedzi premiera psują nastroje na GPW, spadki na Wall Street
Krzysztof Tkocz, BDM
Poniedziałkowe notowania na GPW przebiegały w mieszanych nastrojach, a zapowiedź premiera o możliwym podatku od „ekstrazysków”, który najbardziej miałby dotknąć spółki państwowe ciążyła tym podmiotom. W takim otoczeniu WIG20 przy obrotach sięgających 677 mln PLN stracił 1,5% i zatrzymał się na poziomie 1714,6pkt. Tego dnia do najsłabszych polskich blue chips należały takie podmioty jak: PGE (-5,4%), PGNiG (-5,0%) oraz KGHM (-4,4%). Z drugiej strony znalazły się zaledwie cztery spółki i były to m.in.: Dino (+2,8%), Allegro (+2,2%) oraz PZU (+1,6%). Tego dnia lepiej wypadły małe i średnie spółki, a mWIG40 i sWIG80 zakończyły notowania ze wzrostem odpowiednio o 0,1%/0,2%.
Sektorowo najlepiej poradził sobie WIG-leki (+6,3%), natomiast największym przegranym poniedziałkowych notowań okazała się energetyka (-4,6%). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się akcje spółki Nano Group, które zyskały 35,5%. Na głównym parkiecie zadebiutował po przejściu z NewConnect Creotech, który stracił tego dnia 2,7%.