Rekordowe odczyty inflacji producenckiej w USA, wyniki kwartalne JP Morgan i decyzja banku Kanady zapowiadającego walkę z inflacją były dziś wydarzeniami na które zwrócone były oczy inwestorów. Jednocześnie trwająca wojna na Ukrainie pozostaje tłem dla rynkowych wydarzeń na którym chwilowo inwestorzy nie koncentrują swojej uwagi. Doniesienia z frontu mogą rodzić ryzyko zaostrzenia działań wojennych, a pokojowemu rozwiązaniu geopolitycznego kryzysu nie pomagają Chiny, które wzywają Zachód do przymknięcia oczu na trwającą wojnę.
Mimo olbrzymiego wzrostu inflacji producenckiej w USA, która znacznie przekroczyła oczekiwania rynku inflacja dla dóbr pozostaje na mniej więcej stałym poziomie. Branża usług wyraźnie ją wyprzedza. Może to świadczyć o rosnących potrzebach finansowych usługodawców napędzanych rosnącymi cenami energii, rat kredytów i ogólnych kosztów utrzymania biznesu. Jednocześnie raport kwartalny JP Morgan mimo nie najgorszych wyników wskazał na spadek aktywności kredytobiorców co może oznaczać problemy gospodarcze, na które wskazywał już w styczniu Bank Światowy. Jednocześnie bankowość inwestycyjna odnotowała słaby kwartał z powodu wybuchu wojny na Ukrainie oraz skomplikowanej sytuacji na światowych rynkach. Niepokojące może być też płaskie otwarcie notowań jednego z największych funduszy inwestycyjnych świata BlackRock mimo przekraczającego oczekiwania analityków, dobrego raportu za I kw. 2022 roku. Obawy piętrzą się też wokół rynku nieruchomości, który może ucierpieć w wyniku zacieśniania polityki monetarnej.
Decyzja centralnego Banku Kanady choć wskazuje na jastrzębi zwrot nie zapowiedziała radykalnej walki z inflacją. Warto zwrócić uwagę na to, że decyzje podejmowane dziś powinny były raczej zostać ustanowione rok temu, być może wówczas udałoby się uniknąć problemów związanych z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi.
Doniesienia o użyciu chemicznej broni na Ukrainie mogą powodować wzrost obaw o radykalny wzrost brutalności konfliktu. Wiele wskazuje też na to, że wiele okrucieństw jakich dopuściła się rosyjska armia zostanie zdemaskowanych dopiero po ustaniu działań wojennych gdy będzie możliwa weryfikacja informacji z frontu. Sytuacja ta może zapowiadać wieloletni kryzys relacji z Rosją, która zostaje wykluczona z międzynarodowych organizacji i pozbawiona zostaje dostępu do zachodnich technologii czy rynków. Jednocześnie prowadzone w ostatnim czasie rozmowy na linii USA - Indie wskazują, że Waszyngton będzie dążył do konsolidacji światowej hegemonii przez wspiaranie dolara i nie pozwoli zdominować się przeciwstawiającym się Chinom.
Metale szlachetne dziś ponownie zyskują, złoto przekroczyło granicę 1980 USD. Ceny ropy na kontraktach terminowych spadły w obliczu rekordowego odczytu rezerw w USA jednak kupujący wymazali niemalże już wszystkie straty pokazując siłę i potencjał do dalszych wzrostów. Ponownie rosną też ceny gazu, które próbują przebić historyczne szczyty sprzed kilku dni.