Eryk Szmyd

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych.

Indeksy nie wierzą w kryzys?

Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej.

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Globalny rynek finansowy z zapartym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej.

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko.

Czarne chmury nad europejskimi bankami

Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.

"Kryzysowa euforia" wraca na rynki finansowe

W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości.

Byki dominują końcówkę tygodnia

Końcówka tygodnia przynosi ulgę inwestorom i daje nadzieję na kontynuację byczego trendu - mimo obaw wokół bardziej jastrzębiej polityki Fedu. Choć nie jest jasne czy trend ten się utrzyma, widać że kupujący nie zamierzają poddać się tak łatwo.

Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

Dzisiejszą sesję w Europie zdominowały dane o inflacji ze strefy euro oraz bardziej lokalnie - komentarze wicepremiera Sasina. W pierwszym przypadku byki zlekceważyły będący wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego odczyt -w drugim nie zdołały powstrzymać wyprzedaży największych spółek z WIG20.

Słabsze Wall Street to słabszy WIG

Byki na polskich parkietach oddały zyski z wcześniejszej części sesji ponieważ słabe otwarcie nowego miesiąca na Wall Street obciążyło nastroje. Wróciły ‘stare bolączki’. Wzrost rentowności obligacji, jastrzębie komentarze Fed i wyższy od oczekiwań odczyt ISM PMI dla przemysłu. Czy kupujący znów zapłacą wysoką cenę za noworoczną sielankę zakupową?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street, wyniki Orlenu nie pomogły WIG20

Początek roku na giełdowych parkietach mijał pod znakiem otwarcia chińskiej gospodarki, taniejącego gazu i zaskakująco mocnej Europy, łagodzenia napięć na linii Pekin - Waszyngton oraz przede wszystkim nadziei na kontynuowanie dezinflacyjnego trendu w oczekiwaniu na pivot Rezerwy Federalnej.