Eryk Szmyd

Geopolityka napędza dolara. USDPLN odwróci trend?

Największym wygranym ostatnich, niespokojnych dni na globalnych rynkach z pewnością jest amerykański dolar.

Rynki czekają na CPI z USA, juan bez reakcji na decyzję Fitch

Dzień, w którym rynki finansowe w napięciu oczekują odczytu inflacji CPI z USA, rozpoczął się od 'błysków flashy' zwróconych w kierunku Chin.

Świetne dane z USA, świetna sesja na WIG20

Pierwszy kwartał roku jest bliski końca, a inwestorom powoli zacznie udzielać się świąteczna atmosfera. Widzimy to m.in. w braku znacznej zmienności na Wall Street, gdzie indeksy dziś odnotowują niewielką zmienność, choć wszystkie poza wyróżniającym się Russell 2000 notowane są minimalnie wyżej.

Jen przed perspektywą kolejnych interwencji BoJ?

Wobec braku kluczowych publikacji dzisiejszego dnia, uwaga rynku walutowego przesuwa się ponownie w stronę Banku Japonii.

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro.

WIG20 w cieniu rekordowej wyprzedaży akcji Dino

Ubiegły tydzień przyniósł rekordową wyprzedaż akcji LPP, która odbiła się na polskim parkiecie, a ostatnia sesja giełdowa w nowym tygodniu zepchnęła na południe walory Dino Polska o blisko 11%.

Świetna sesja na WIG20. GPW zażegnało korektę?

Dzisiejsza sesja na GPW była świetna, WIG20 zyskał niemal 3% i stał się głównym beneficjentem ponownego napływu kapitału na rynek polskich akcji.

Gołębia podwyżka stóp w Japonii - jen w odwrocie

Dolar amerykański zyskuje w ciągu ostatnich kilku sesji, a na dzień przed decyzją Fed rentowności 10-letnich obligacji USA wynoszą już 4,32% wobec zaledwie 4,1% tydzień temu. Pokazuje to, że rynki kolejny raz zastanowiły się, czy aby nie spieszą się z oczekiwanym czasem jak i skalą luzowania polityki.

Rynki przed 'trzema wiedźmami' przestraszą się dolara?

W przededniu dnia 'trzech wiedźm' inwestorzy pozostają ostrożni i realizują zyski w otoczeniu rosnących rentowności i umocnienia dolara. Przecena głównych indeksów jest dziś jednak relatywnie niewielka, stawiając znak zapytania nad 'siłą' ewentualnej korekty po bezprecedensowej hossie trwającej nieprzerwanie, przez niemal cały kwartał. Indeksy Nasdaq100, S&P 500 i Dow Jones notują straty, w przedziale 0,3% do 0,1% zatem pozostaje niepewne, czy kolejne zaskoczenie, wyższą od prognoz presją cenową, tym razem wśród producentów przełoży się na awersję do ryzyka.