Optymizm wspierały niezłe dane z amerykańskiej gospodarki, wzrosty były jednak ograniczone przez jastrzębie komentarze ze strony trzech prezesów regionalnych Banków Rezerwy Federalnej.
Wczoraj poznaliśmy m.in. kolejną porcję danych z ryku pracy USA oraz wskaźnik ISM dla sektora usług. Obydwie publikacje wypadły nieco poniżej oczekiwań rynkowych, potwierdziły jednak, iż ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych jest kontynuowane. Majowy raport ADP o zatrudnieniu w prywatnym sektorze pozarolniczym wskazał na wzrost liczby miejsc pracy o 55 tys., podczas gdy oczekiwano wyniku 60 tys. Silnie jednak zrewidowano w górę odczyt z poprzedniego miesiąca (z 32 tys. do 65 tys.). Wskaźnik aktywności w sektorze usług natomiast utrzymał poziom z kwietnia – wyniósł on w maju 55,4 pkt. Oczekiwana była natomiast minimalna zwyżka do 55,5 pkt.
Jak już jednak wspomniano wczoraj na rynek napłynęły również dość jastrzębie komentarze prezesów regionalnych Banków Rezerwy Federalnej. Opowiadają się oni za zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA w niedługim terminie – wypowiedzi te ograniczyły zwyżkę na parkietach.
W Azji panowały dziś mieszane nastroje. Nikkei 225 po spektakularnym wzroście w czwartek o 3,24%, dzisiaj zamknął się ze stratą na poziomie 0,13%. Inwestorzy ze spokojem zareagowali na powołanie na premiera dotychczasowego ministra finansów Nato Kana. Kan uznawany jest za stronnika restrykcyjnej polityki fiskalnej i zwolennika słabego jena. W Europie od rana panują umiarkowanie pozytywne nastroje. Większość indeksów od początku sesji lekko zwyżkuje, zyski nie przekraczają jednak 1%. Niewielka zmienność powinna utrzymać się do godziny 14.30, kiedy to zostanie opublikowany raport Departamentu Pracy USA. Zostanie w nim przedstawiona zmiana miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Publikacja danych przewidziana jest na godz. 14.30, prognozy rynkowe wskazują na odczyt na poziomie 513 tys.
Sporządziła: