Jednocześnie jednak na rynkach akcji nie ma paniki (a przecież scenariusz deflacyjny byłby dla rynków akcji fatalny). W sierpniu koncentrowały się one na słabych danych z USA, ale we wrześniu już głównie na stymulacyjnych działaniach Rezerwy Federalnej. Warto przypomnieć, iż raz z taką sytuacją (rosnące ceny akcji, jak i obligacji) mieliśmy do czynienia i też mówiło się dużo o ryzyku deflacji. Podjęte ostatecznie przez Fed działania przekłuły balon tych obaw, prowadząc – paradoksalnie – do wzrostu rentowności w USA.
[srodtytul]Deflacja Greenspana…[/srodtytul]
Rok 2003 to pierwszy rok wyraźnej poprawy koniunktury w USA (ale także w gospodarce globalnej) po kryzysie internetowym. Jednak wiosną tamtego roku nie było to jeszcze tak oczywiste. Amerykańska gospodarka była po ponad 2 letnim okresie słabej koniunktury, włączając w to łagodną recesję. Mimo, iż z dzisiejszej perspektywy sytuacja wygląda dość komfortowo, wtedy obawiano się deflacji. Amerykański ekonomista Paul Krugman w maju 2003 roku pisał:
Suddenly the d-word is on everyone's lips. (…) Deflation can be both a symptom of an economy sinking into the muck, and a reason why it sinks even deeper, but it's usually a lagging indicator. The crucial question is whether we'll stumble into the swamp in the first place -- and the risks look uncomfortably high. (…) Whatever reassurances Mr. Greenspan may offer, the staff at the Fed is very worried about a Japanese scenario for the United States -- a concern reflected in their research agenda.
Czytając tekst, w którym Krugman wyraża obawy, iż słaba koniunktura może skończyć się w USA deflacją w japońskim stylu można mieć złudzenie, iż Krugman napisał to wczoraj. Ten tekst pokazuje, iż pomimo całej nieporównywalności sytuacji (choćby ze względu na głębokość recesji) obawy, które wtedy panowały były bardzo podobne. Ostatecznie zaowocowały one obniżeniem stóp procentowych przez Fed z utrzymywanego przez 7 miesięcy 1,25% do 1%. W komunikacie napisano wtedy, iż istnieje prawdopodobieństwo niepożądanego spadku inflacji, choć podkreślono, iż jest ono niewielkie.