DAX i WIG20 wciąż w okolicy szczytów

Sytuacja na części parkietów europejskich różni się trochę od tego, co możemy obserwować na giełdach w USA. Amerykańskie indeksy dzieli jeszcze pewien dystans od tegorocznych szczytów podczas, gdy m.in. indeks DAX oraz WIG20 od pewnego czasu zmagają się już z kwietniowymi maksimami.

Aktualizacja: 05.10.2010 11:44 Publikacja: 05.10.2010 11:43

W najbliższym czasie niepokój wśród inwestorów ze Starego Kontynentu zwiększać mogą informacje na temat zadłużenia Irlandii, jednak uczestnicy rynku zostali już w pewien sposób zahartowani na tego typu doniesienia za sprawą Grecji. Z tego też względu trudno spodziewać się podobnej reakcji rynku w tym momencie.

Na dziennym wykresie niemieckiego indeksu DAX widoczna jest formacja trójkąta, kształtująca się od przełomu kwietnia i maja tego roku. Indeks ten w ciągu kilkumiesięcznej konsolidacji wielokrotnie testował tegoroczne szczyty, jednak ostatecznie nie zdołał trwale ich pokonać.

Obecnie obserwować można lekkie odbicie indeksu od szczytów. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie DAX wybije się górą z formacji trójkąta, co zapowiadałoby kontynuację wzrostów. Jednak rozstrzygnięcie poznamy pewnie dopiero wraz z bardziej zdecydowanym zachowaniem inwestorów zza Oceanu.

Również krajowy WIG20 podjął ostatnio próbę pokonania tegorocznego szczytu, czyli poziomu 2619 pkt. Po pierwszych nieudanych próbach miały miejsce lekkie korekty, wciąż jednak indeks blue chipów utrzymuje się w powyżej 2600 pkt, co świadczy o sile rynku i słabości strony podażowej. Trudno jednak oczekiwać, aby WIG20 sam zdecydował się piąć się do góry w oderwaniu od pozostałych światowych giełd.

Podobnie jak w USA, również w Europie w tym tygodniu inwestorzy szczególną uwagę poświęcą publikacjom makro, w tym indeksowi ISM dla usług oraz oficjalnym danym z amerykańskiego rynku pracy.

Giełda
GPW w scenariuszu optymistycznym
Giełda
Inwestorzy na GPW w końcu mają powody do optymizmu
Giełda
Byki znów atakują. WIG20 walczy o 2300 pkt
Giełda
Bez niespodzianki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Czekając na Trumpa
Giełda
Dobre otoczenie dla gigantów bankowych