Po publikacji wyników kwartalnych kurs akcji firmy Intel wystrzelił o blisko 8 proc., inwestorzy kupowali akcje technologicznego giganta ze względu na znaczne podwyższenie przez zarząd prognozy wyników w drugim kwartale. Indeks S&P 500 zyskał 1,35 proc. i zakończył dzień na poziomie 1330 punktów. Jeszcze mocniej zwyżkował indeks Nasdaq 100, który zyskał 2,2 proc. i finiszował na poziomie 2358 punktów. Indeks S&P 500 zbliża się do kluczowego oporu. Na wykresie dziennym można zauważyć rysującą się formację odwróconej głowy z ramionami. Jeśli zostanie przebita linia szyi z punktu widzenia analizy technicznej można spodziewać się wzrostu indeksu w okolice psychologicznej bariery 1400 punktów.
Poznamy dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Zeszłotygodniowy odczyt przyniósł niespodziewany wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym tygodniu ich liczba powinna powrócić poniżej poziomu 400 tys. Zostanie także opublikowany indeks Fed z Filadelfii za kwiecień i indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board za marzec. Jednak w obliczu trwającego sezonu publikacji wyników dane makro będą miały drugorzędne znaczenie. Wczoraj już po ostatnim dzwonku na Wall Street dobre dane przedstawiły m.in. Apple, Qualcomm, American Express, McDonald’s i General Electric, a dziś będą przedstawiane wyniki kolejnych wiodących przedsiębiorstw. Można zatem oczekiwać, że na ostatniej w tym tygodniu sesji indeksy znów przeważać będą kupujący, ale skala zwyżek powinna być skromniejsza.
Wieści z amerykańskich firm i drożejące surowce przełożyły się na wzrosty na rynkach azjatyckich: Nikkei wzrósł o 0,8 proc. Podobne zwyżki notowały także pod koniec sesji Hang Seng i Shanghai Composite. W Europie, po wczorajszym szaleństwie zakupów, w czasie którego DAX zyskał 3 proc., FTSE 100 2,1 proc., a CAC 40 2,5 proc., dziś kupujący ciągle przeważali, ale główne indeksy notowały umiarkowane wzrosty. DAX zwyżkował o 0,5 proc., a FTSE 100 i CAC 40 o 0,3 proc. Główne indeksy giełd w Londynie i Paryżu powróciły wczoraj ponad psychologiczne poziomy odpowiednio 6000 i 4000 punktów. WIG20 zyskiwał 0,2 proc., był na poziomie 2930 punktów.
Sporządził:
Bartosz Sawicki