Kontynuacja dobrych nastrojów przejawia się we wzroście wycen większości spółek z indeksu WIG20. Indeks rozpoczyna dzisiejszą sesję od wzrostu swojej wartości o 0,05 proc. Znaczący wpływ na taką zmianę indeksu miały notowania KGH. Spółka zyskuje 0,5 proc. Pozytywny wpływ ma również PGE, którego cena rośnie o 0,8 proc. oraz kilka pomniejszych spółek. Indeks obciąża słabość banków.
Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się wzrostem wartości głównych indeksów akcji. To już kolejny dzień z rzędu zwyżki w USA. Indeks DJIA zyskał 0,18 proc. S&P500 wzrósł o 0,24 proc., a Nasdaq o 0,61 proc. To nie są duże zmiany, ale nie o skalę chodzi. Rynek amerykańskich akcji po raz kolejny znalazł się w pobliżu szczytów tendencji wzrostowej i jest szansa na wyznaczenie nowych.
Wśród 30 spółek budujących indeks przemysłowy najbardziej zyskały na wartości akcji Cisco. Cena spółki wzrosła o prawie 2 proc. Ogólnie 19 papierów zakończyło dzień na zielono. Wśród pechowców przewodnikiem był Procter&Gamble, którego cena spadła o 3,6 proc., co było efektem obniżenia prognozy wyników spółki. Wśród innych spółek, o których warto wspomnieć, jest Ford, którego cena spadła w piątek o ponad 2 proc. Była to reakcja na raport finansowych, które wprawdzie potwierdza dobre wyniki w USA, ale są one tylko przeciwwagą dla słabszych osiągnięć na pozostałych rynkach światowych. Cena Amazon wzrosła o prawie 16 proc., co było oczekiwaną zmianę wywołaną czwartkową publikacją raportu finansowego spółki. Piątek to okazja do podsumowań. To dotyczy trwającego sezonu publikacji wyników finansowych. Do tej pory swoimi osiągnięciami pochwaliło się 275 spółek z 500, które tworzą indeks S&P. 72 proc. z nich miało okazję zaskoczyć rynek wynikami lepszymi od prognoz. Jak podaje Reuters, zazwyczaj jest to 62 proc.
W strefie azjatyckiej rynek japoński i chiński były dziś zamknięte w powodu przerwy świątecznej. W Australii indeks S&P/ASX zyskał na wartości 0,8 proc. Południowokoreański Kospi wzrósł 0,4 proc., a indeks Hang Seng w Hongkongu podniósł się dziś o 1,3 proc.
Dzisiejszy poranek zdominowały dwie wiadomości. Sprzedaż detaliczna w Niemczech okazała się nieznacznie lepsza od prognoz, co sprzyja podtrzymaniu dobrych nastrojów z ubiegłego tygodnia. Bez znaczenia dla nastrojów okazała się za to informacja o obniżeniu ratingu dla 16 hiszpańskich banków dokonanego przez agencję S&P. Taki ruch był zrozumiałą konsekwencją obniżki ratingu dla długu Hiszpanii, jaka miała miejsce przed weekendem.