- Zwołane NWZA w Tarnowie i projekt uchwały o emisji akcji bez prawa poboru to krok w kierunku obrony przed wrogim przejęciem Acronu - mówi „Parkietowi" Krystian Brymora, analityk BDM. W maju rosyjska grupa Acron ogłosiła ona wezwanie na akcje Tarnowa, chce nabyć akcje, zapewniające maksymalnie 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym.

 

- Nawet gdyby Acronowi udało się skupić większościowy pakiet Azotów w wezwaniu to i tak nie zdąży się zarejestrować na NWZA zaplanowanym na 14 lipca, gdzie dotychczasowi akcjonariusze mogliby podjąć uchwałę o emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru i rozwodnić udziały Rosjan poniżej 50 proc. – wyjaśnia.

 

Akcjonariusze Tarnowa na walnym zgromadzeniu 14 lipca mają podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego poprzez emisję do 48,1 mln akcji zwykłych serii D. Ma nastąpić w ramach subskrypcji prywatnej albo otwartej z wyłączeniem prawa poboru w drodze oferty publicznej. Kapitał Azotów dzieli się obecnie na 64,1 mln akcji.