Zużycie gazu w Polsce podwoi się - eksperci Instytutu im. E. Kwiatkowskiego

Sektor gazowniczy w Polsce czekają lata intensywnego wzrostu zapotrzebowania na gaz

Aktualizacja: 19.02.2017 06:24 Publikacja: 19.06.2012 17:44

Jeżeli chodzi o wzrost zużycia gazu i rozwój sektora gazowniczego w Polsce to kolejne lata, a nawet dziesięciolecia zapowiadają się niczym Arkadia – napisali eksperci Instytutu im. E. Kwiatkowskiego w raporcie do którego dotarł „Parkiet". W opracowaniu pt. Odbudowa i rozbudowa sieci przesyłu i  dystrybucji gazu w Polsce w kontekście zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego, przypomniano że w 2011 r. konsumpcja gazu wyniosła 14,4 mld m sześc., co było najwyższym wynikiem w historii sektora.

 

- Na skutek prowadzania w życie zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego i dyrektywy o emisjach przemysłowych zapotrzebowanie na gaz nad Wisłą będzie rosło. W polskim systemie elektroenergetycznym zainstalowanych jest 33 tys. MW, w systemie ciepłowniczym zainstalowanych jest prawie 60 tys. MW, zakładając konwersje tylko 20 proc. tychże mocy z węgla kamiennego na gaz otrzymamy prawie 100-proc. wzrost konsumpcji gazu – prognozują eksperci.

 

Ich zdaniem jeśli konwersja będzie wyższa, to i konsumpcja odpowiednio wzrośnie. - Można zakładać w pewnym uproszczeniu, że każde 1 tys. MW w elektrowni to wzrost konsumpcji o 0,8 – 1,1 mld m sześc. rocznie, a każde 1 tys. MW w elektrociepłowni to wzrost konsumpcji o 1,1 – 1,4 mld m sześc. gazu rocznie – twierdzą specjaliści.

 

Ich zdaniem, jeżeli ma następować wzrost konsumpcji gazu, to musi zostać wybudowana odpowiednia do tego infrastruktura. W tej sytuacji w ciągu najbliższych 15 lat kilka tysięcy kilometrów już istniejących gazociągów, ze względu na wiek i stopień technologicznego zużycia, będzie wymagało wymiany.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia