Jeżeli chodzi o wzrost zużycia gazu i rozwój sektora gazowniczego w Polsce to kolejne lata, a nawet dziesięciolecia zapowiadają się niczym Arkadia – napisali eksperci Instytutu im. E. Kwiatkowskiego w raporcie do którego dotarł „Parkiet". W opracowaniu pt. Odbudowa i rozbudowa sieci przesyłu i dystrybucji gazu w Polsce w kontekście zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego, przypomniano że w 2011 r. konsumpcja gazu wyniosła 14,4 mld m sześc., co było najwyższym wynikiem w historii sektora.
- Na skutek prowadzania w życie zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego i dyrektywy o emisjach przemysłowych zapotrzebowanie na gaz nad Wisłą będzie rosło. W polskim systemie elektroenergetycznym zainstalowanych jest 33 tys. MW, w systemie ciepłowniczym zainstalowanych jest prawie 60 tys. MW, zakładając konwersje tylko 20 proc. tychże mocy z węgla kamiennego na gaz otrzymamy prawie 100-proc. wzrost konsumpcji gazu – prognozują eksperci.
Ich zdaniem jeśli konwersja będzie wyższa, to i konsumpcja odpowiednio wzrośnie. - Można zakładać w pewnym uproszczeniu, że każde 1 tys. MW w elektrowni to wzrost konsumpcji o 0,8 – 1,1 mld m sześc. rocznie, a każde 1 tys. MW w elektrociepłowni to wzrost konsumpcji o 1,1 – 1,4 mld m sześc. gazu rocznie – twierdzą specjaliści.