Fragment wywiadu z Jackiem Matyjasikiem, dyrektorem biura zarządzania finansami PKN Orlen.
Czy od tej pory wszystkie obligacje emitowane przez Orlen będą trafiały do obrotu?
Faktycznie, taki chcemy wprowadzić standard.
Aktualizacja: 19.02.2017 05:49 Publikacja: 25.06.2012 18:13
Fragment wywiadu z Jackiem Matyjasikiem, dyrektorem biura zarządzania finansami PKN Orlen.
Czy od tej pory wszystkie obligacje emitowane przez Orlen będą trafiały do obrotu?
Faktycznie, taki chcemy wprowadzić standard.
Budując księgę popytu w lutym zaznaczaliście, że zainteresowanie obligacjami przekroczyło 2 mld zł. Dlaczego w takim razie nie zdecydowaliście się na większą emisję?
Naszym celem było refinansowanie zapadających obligacji w kwocie 750 mln zł. To była więc minimalna kwota, jaką chcieliśmy pozyskać. Wykorzystaliśmy ten duży popyt, by uzyskać jak najbardziej korzystne dla nas warunki. Nie finansujemy się w złotych, tylko w większości w dolarach i euro, w tej właśnie kolejności, więc taka pula była dla nas w zupełności wystarczająca.
Czy chodziło tylko o refinansowanie?
To był główny powód. Innym było to, że staramy się zdywersyfikować źródła finansowania. Dlatego obligacje uplasowaliśmy nie wśród banków, ale głównie wśród funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz ubezpieczycieli. Jest to więc poszerzenie grona dostarczycieli kapitału dla spółki. Nie obciążamy w ten sposób dostępnych limitów, które są nam potrzebne na kredyty i innego typu transakcje finansowe. Dodatkowo byliśmy w stanie osiągnąć 7-letni okres finansowania co przy zaciesniających się regulacjach, i.e. Bazylea III, może być trudne do powtórzenia na rynku bankowym.
Obserwując jak rozwija się rynek, możemy powiedzieć, że będziemy zmierzali do modelu amerykańskiego. Znacząca część finansowania pozyskiwana jest tam na rynku obligacji, a mniejsza niż w Europie z kredytów.
Jak to wygląda dzisiaj i jak może wyglądać docelowo?
Dzisiaj trzon naszego finansowania stanowią kredyt syndykowany zaciągnięty w 2011 r. na 5lat z dwoma opcjami przedłużenia na kwotę 2,625 mld euro oraz finansowanie bilateralne z bankiem EBOR na 250 mln euro na 7 lat.
Ponadto mamy pulę obligacji w złotówkach, które będą debiutować na Catalyst oraz finansowania bilateralne pozwalające na bieżącą realizację zobowiązań oraz zarządzanie płynnością w ramach Grupy kapitałowej z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiazan cash management-owych. Dzisiaj mamy taki miks; docelowo na pewno będziemy chcieli zwiększać udział emisji obligacji albo przez rynek polski albo przez emisje na rynku europejskim, amerykańskim lub azjatyckim.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PremiumNews
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas