Większość europejskich giełd rozpoczęła piątkowe notowania na plusach. Paliwa dostarczonego bykom w czwartek przez projekt budżetu Hiszpanii na 2013 r., który zakłada cięcie wydatków, nie starczyło jednak na długo. Po południu niemal wszystkie indeksy świecą na czerwono. Francuski CAC40 spada o 1,6 proc., niemiecki DAX o 0,5 proc., a hiszpański IBEX35, który na początku dnia był jednym z liderów wzrostów, o 1,3 proc. Minimalnie rośnie brytyjski FTSE250.

Indeks WIG20 spada o 0,6 proc., a WIG o 0,3 proc. W gronie największych spółek z GPW od początku dnia outsiderem jest Bogdanka, która traciła już nawet 3,5 proc. Inwestorzy negatywnie zareagowali na odwołanie ze stanowiska prezesa Mirosława Tarasa. Rynek czeka na informację, kto będzie jego następcą i czy realizowana dotąd strategia będzie kontynuowana. Na szerokim rynku trwa przecena papierów Alterco, którego zarząd przed kilkoma dniami złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości układowej spółki. W czołówce wzrostów znajduje się natomiast Europejski Fundusz Hipoteczny, którego akcje drożeją przy wysokich obrotach o 9,5 proc.

W czwartek siły bykom dodały informacje z Hiszpanii. Rano wydawało się, że także w piątek mogą mieć dużo do powiedzenia. Nastroje szybko jednak uległy pogorszeniu. Z jednej strony wpływ na to mogły mieć negatywnie odebrane dane z gospodarki japońskiej, które doprowadziły do spadku indeksu Nikkei225 o 0,9 proc. Rozczarowujący okazał się odczyt dotyczący produkcji przemysłowej. W sierpniu spadła ona o 1,3 proc. miesiąc do miesiąc, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o 0,5 proc. Pozytywnych impulsów zabrakło też z gospodarek europejskich. Sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w sierpniu o 0,3 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,5 proc. Inflacja w strefie euro sięgnęła we wrześniu 2,7 proc., wobec oczekiwanych 2,5 proc. Przed chwilą opublikowane zostały dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dochody wzrosły w sierpniu o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Wydatki zwiększyły się natomiast o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że wzrosty wyniosą odpowiednio 0,2 proc. i 0,4 proc. Dziś opublikowane zostaną jeszcze wrześniowe indeksy Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan. Dane nie powinny zachwiać rynkami.