Indeks szerokiego rynku na starcie notowań obniżył się o 0,11 proc. Natomiast indeks blue chipów poszedł w dół o 0,2 proc. do 2371,08 pkt. Już od ponad miesiąca znajduje się on w przedziale 2357-2417 pkt. Zdaniem analityków rozpoczęty sezon publikacji wyników finansowych spółek może spowodować podwyższoną zmienność na rynkach.
Dodatkowo dziś czeka nas solidna porcja danych makroekonomicznych. Po południu poznamy m.in. wskaźnik inflacji w Polsce oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej i zapasów w USA. W piątek inwestorzy ze stoickim spokojem przyjęli odczyty - lepszych od spodziewanych - danych makro. Rynki obojętnie zareagowały też na expose premiera Donalda Tuska. Ostatecznie w piątek WIG20 spadł o 0,76 proc., a indeks szerokiego rynku obniżył się o 0,53 proc. Na niewielkich minusach zakończyła się też piątkowa sesja na pozostałych najważniejszych giełdach Starego Kontynentu.
Wielu emocji nie przysporzyła też inwestorom sesja na Wall Street. Na zamknięciu notowań Dow Jones Industrial wzrósł symbolicznie o 0,02 proc., Nasdaq stracił 0,17 proc., natomiast S&P 500 zakończył dzień 0,3 proc. pod kreską. W tym tygodniu znaczący wpływ na indeksy za oceanem mogą mieć publikacje raportów finansowych dużych koncernów. Dziś wyniki pokaże Citigroup, a jutro m.in. Coca-Cola, Goldman Sachs, IBM, Johnson & Johnson oraz Intel.
Z kalendarium ze spółek z GPW– dzisiaj przypada pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,23 zł na akcję Arterii. Zyskiem z akcjonariuszami podzieli się Libet (0,4 zł na akcję). Również dziś do grona spółek notowanych na GPW dołączy duży słowacki gracz - Tatry Mountain Resort. Z kolei NWZA Polimeksu będzie decydować o dużym podwyższeniu kapitału (emisja dla obligatariuszy oraz inwestora strategicznego).
Jak wskazuje Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM, sytuacja na rynkach wydaje się ustabilizowana, a problemy Hiszpanii, choć mogą okazać się poważnym problemem - na razie jedynie w ograniczonym stopniu wpływają na rynki. Tymczasem ważą się też losy Grecji. Pytanie, czy mimo dotychczasowych niezadowalających efektów prowadzonych przez ten kraj działań, dostanie on zapowiadane wsparcie w wysokości 31,5 mld euro.