Przecena pogłębiona

Faza spadków cen akcji trwa. Niewielki wzrost wartości indeksu WIG20 nie jest w stanie tego zmienić. Po stronie kupna brakuje chętnych.

Aktualizacja: 14.02.2017 21:57 Publikacja: 24.10.2012 18:43

Przecena pogłębiona

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński

Sesja rozpoczęła się od wzrostu indeksu WIG20 o 0,32 proc. Taka zmiana związana była z poprawą nastrojów na światowych rynkach akcji związaną z pocieszającą wiadomością o wzroście wartości chińskiego wskaźnika PMI dla przemysłu. Notowania w strefie azjatyckiej zdołały zniwelować gorsze nastroje, jaki obowiązywały w chwili zakończenia notowań we wtorek.

Początkowy optymizm szybko wyparował, gdyż nie został potwierdzony przez napływające dane dotyczące gospodarki strefy euro. Najpierw uczestnicy rynku otrzymali wiadomości o niższych od oczekiwań wartościach wskaźników PMI dla usług i przemysłu Niemiec, a chwilę później pogarszającą się sytuację gospodarki naszych zachodnich sąsiadów potwierdził spadek wartości wskaźnika Ifo. Sygnały wskazujące na możliwość kłopotów w Niemczech stały się przyczyną spadku cen akcji, co zaowocowało wyznaczeniem nowego minimum tygodnia przez indeks najważniejszych spółek warszawskiej giełdy.

To minimum jest faktycznie kontynuacją ruchu spadkowego, jaki dominuje na GPW w tym tygodniu. Pogorszenie wycen akcji nie jest wydarzeniem lokalnym, ale ma miejsce na większości rynków na świecie. Z tego względu uznać należy, że zmiana ta jest istotna i nie prędko musi się zakończyć. Została zainicjowana przez osłabienie wycen w piątek. Dotychczas nie pojawiło się wystarczająco wielu chętnych do zakupów akcji, by sytuacja na rynku się poprawiła.

Skala zwyżki indeksu WIG20 z drugiej części sesji jest zbyt mała w relacji do poprzedzającej ją fazy osłabienia. Z tego względu wnioski pozostają takie same, a więc negatywne. Rynek akcji znajduje się obecnie w fazie spadków i nie wydaje się, by zaliczone na ostatniej sesji minimum na poziomie 2304,30 pkt. było ostatecznym. Ceny akcji rosły przez całe lato, a od połowy września były stabilne. Czas na większy spadek.

Ostatecznie WIG20 na koniec sesji zanotował wzrost wartości o 0,49 proc. Pozostałym dwóm ważnym indeksom mniej się poszczęściło : mWIG40 wzrósł o 0,19 proc., a sWIG80 stracił 0,01 proc.

Na rynkach europejskich przeważali kupujący: niemiecki DAX zyskał 0,32 proc., a francuski CAC-40 wzrósł o 0,73 proc.

Giełda
Niepewność na giełdzie w Warszawie po wynikach pierwszej tury
Giełda
Lokalna słabość
Giełda
Analiza poranna – Cięcie ratingu USA
Giełda
Negatywna reakcja giełdy na wyniki wyborów
Giełda
Luka hossy na stole
Giełda
Wzrostowy tydzień na Wall Street, WIG spokojny przed wyborami