Na otwarciu dzisiejszej sesji WIG20 spadł o 0,23 proc., a WIG zniżkował 0,14 proc. Również inne europejskie giełdy rozpoczęły dzień od niewielkich spadków. Z każdą godziną przecena się pogłębia. Przed godz. 13 niemiecki DAX traci już 1,3 proc., a francuski CAC40 jest 0,8 proc. pod kreską. Z kolei w Warszawie indeks szerokiego rynku spada o 0,7 proc., a WIG20 o 0,9 proc. do 2387,94 pkt. Po wczorajszych zwyżkach nie pozostał już nawet ślad, ale nie jest to duże zaskoczenie, bo i tak należało na nie patrzeć przez pryzmat wyjątkowo niskich czwartkowych obrotów.
Na rynek napłynęła już seria danych makro z Europy. Najważniejszy był odczyt dotyczący produkcji przemysłowej strefy euro w lutym. W ujęciu miesiąc do miesiąca okazała się lepsza od prognoz analityków. Oczekiwano, że wzrośnie o 0,1 proc., a poszła w górę o 0,4 proc. Jednak w ujęciu rocznym dane prezentują się już niepokojąco. Oczekiwano, że produkcja spadła o 2,5 proc., tymczasem spadek sięgnął aż 3,1 proc.
Czekamy jeszcze na dane z USA, choć wydaje się mało prawdopodobne, żeby były one w stanie odwrócić przebieg dzisiejszej sesji w Europie. O godz. 14.30 poznamy m.in. wyniki sprzedaży detalicznej w marcu. Eksperci prognozują, że nie zmieniła się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Z kolei o godz. 15.55 poznamy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Prognozy zakładają, że w kwietniu mógł on spaść do 78,5 pkt, z 78,6 pkt w poprzednim miesiącu. Indeks ten pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów.
Jeśli chodzi o spółki na GPW, wśród blue chips pozytywnie wyróżnia się dziś TP, której akcje zyskują aż 3,8 proc. Wczoraj NWZA tej spółki uchwaliło 0,5 zł dywidendy na akcję. Nad kreską jest też Eurocash. Jego akcje już wczoraj mocno drożały z powodu ujawnionej pozytywnej rekomendacji dla akcji. Na drugim biegunie są takie spółki jak Boryszew, Pekao oraz Handlowy. Papiery tych spółek tracą ponad 2 proc. Na czerwono świecą też akcje KGHM. Miedziowy gigant tanieje dziś o 2 proc. i ciągnie mocno WIG20 w dół. Jeśli chodzi o mniejsze firmy, warto odnotować potężną przecenę akcji CEDC. Tanieją aż o ponad 50 proc. przy bardzo wysokim wolumenie. Obrót walorami alkoholowej spółki na rynku Nasdaq został z dniem dzisiejszym zawieszony.
Tymczasem dziś zaczęło się posiedzenie Rady ministrów finansów państw UE i strefy euro. Potrwa do soboty. Jak podaje PAP, przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że najpewniej zapadnie decyzja o przedłużeniu o siedem lat terminu spłaty kredytów udzielonych Irlandii i Portugali. Ministrowie mają też omawiać sytuację na Cyprze, który ogłosił, że potrzebuje aż 23 mld euro na ratowanie swych finansów.