Europejski Bank Centralny w marcu rozpocznie program skupu obligacji skarbowych i korporacyjnych o wartości 60 mld euro miesięcznie. Zakupy będą prowadzone do końca września 2016 roku. Informacja, choć nie powinna być dla rynków zaskoczeniem, poderwała indeksy w Warszawie. Tuż po ogłoszeniu decyzji WIG20 znajdował się 1,2 proc. ponad poziomem wczorajszego zamknięcia. Nieco mniejszy entuzjazm panował na największych europejskich parkietach: niemiecki DAX zyskiwał 0,6 proc., francuski CAC40 rósł 0,7 proc. a brytyjski FTSE100 zwyżkował o 0,6 proc. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do naszego rynku, ostatnie tygodnia upłynęły tam pod znakiem efektownych zwyżek, które wyniosły główne indeksy na nowe szczyty hossy. Można więc śmiało zakładać, że decyzja jest już w dużej mierze zawarta w cenach akcji.

Wczesnym popołudniem ze spółek wchodzących w skład WIG20 największym wzięciem cieszyły się papiery spółek surowcowych z KGHM na czele. Popyt uaktywnił się także na walorach spółek energetycznych i największych banków – PKO BP i Pekao . Na drugim biegunie, wśród najmocniej przecenionych firm, można dziś znaleźć Kernel oraz BZ WBK.

Równie dobre nastroje panują w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji, choć skala zwyżek w tych segmentach jest nieco mniejsza. Najefektowniejszą 16-proc. zwyżkę notuje czerwona Torebka, której papiery w ostatnich tygodniach doświadczyły solidnej przeceny. Odbicie może  mieć związek z ujawnieniem kolejnych informacji dotyczące planowanej sprzedaży Małpki. Z kolei listę spadkowiczów otwiera Graal, którego notowania zjechały 5-proc. pod kreskę.