Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jaros, analityk, Efix DM
To miał być nie najlepszy kwartał i taki właśnie był. Trzeba pamiętać, że ostatnie trzy miesiące odnoszą się do poprzednich trzech, w trakcie których wynik był bardzo dobry. Wyniku z III kwartału nie dało się powtórzyć, choćby z tego powodu, że był on w części efektem zmian w stanie zapasów i teraz te zmiany przyjęły odmienny kierunek. Zatem zamiast 3 proc. zanotowano zwyżkę o 2,6 proc. To nadal jest dobry wynik. Do tego warto pamiętać, że publikacja ma charakter wstępny, a zatem może być jeszcze rewidowana, co świetnie pokazały dane za wcześniejszy kwartał. Ciekawe jest to, że deflator PKB okazał się ujemny (-0,1 proc.), choć oczekiwano wartości dodatniej (1,0 proc.). Ulubiona przez Fed miara zmiany cen na poziomie konsumentów PCE core była zbliżona do prognoz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.
Wraz z lipcowymi upałami zapał inwestorów do zakupów krajowych akcji osłabł. W przeciwieństwie do wtorkowej sesji tym razem krajowe indeksy nie podjęły próby przebicia szczytów hossy.
Środa na rynku przyniosła przede wszystkim obniżkę stóp procentowych w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej. Większość ekspertów spodziewała się jednak utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.