Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Stępień, analityk, KBC TFI
W efekcie na polskich papierach pojawiła się pierwsza od dwóch miesięcy bardziej zauważalna korekta notowań. W sporym stopniu była przy tym odzwierciedleniem osłabienia cen papierów skarbowych na świecie, do czego przyczyniło się odbicie notowań ropy. Trudniej natomiast tłumaczyć to doniesieniami gospodarczymi. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, kiedy kursy obligacji były napędzane w dużej mierze zniżką cen paliw i oczekiwanym wprowadzeniem przez EBC programu skupu papierów skarbowych. Zresztą można odnieść wrażenie, że dane gospodarcze na rynku długu mają od dawna drugorzędne znaczenie – uzasadniają kierunek rentowności, ale nie tłumaczą poziomu zyskowności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.