Po sporym wzroście realizacja zysków

Dwudniowe mocne zwyżki warszawskiego parkietu, które wywindowały go na najwyższy poziom od prawie czterech miesięcy, bardzo poprawiły nastroje inwestorów.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:32 Publikacja: 07.03.2015 05:00

Dariusz Wolak

Dariusz Wolak

Foto: Archiwum

Wzrosty były poparte rosnącymi obrotami, co świadczyło o tym, że na GPW zaczął płynąć świeży kapitał. Piątkowa sesja brutalnie zweryfikowała jednak nadzieje graczy liczących, że wzrosty będą kontynuowane.

W pierwszej części notowań nasz rynek, podobnie jak większość giełd europejskich, zyskiwał na wartości. Zmiany nie były duże. Za zwyżkami stały pozytywne dane o styczniowej produkcji przemysłowej w Niemczech, która okazała się wyższa niż oczekiwano. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero po południu, gdy na rynki trafiły zaskakująco dobre dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych, w tym o malejącym bezrobociu. Szybka poprawa na rynku pracy została zinterpretowana w ten sposób, że amerykański Fed przyspieszy rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Wzrost atrakcyjności instrumentów z drugiej półkuli sprawi, że kapitały ulokowane obecnie w innych częściach świata wrócą do USA, co będzie miało negatywne konsekwencje dla papierów, w tym akcji z rynków wschodzących. Pociągnęło to indeksy giełd rozwijających się, w tym GPW, w dół. W tym czasie główne parkiety w Europie Zachodniej spokojnie biły historyczne maksima.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy