Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bartosz Sawicki, szef Departamentu Analiz TMS Brokers
Dlatego też zamiast czekać na niepewny rajd św. Mikołaja na GPW, lepiej okazji inwestycyjnych szukać w Europie Zachodniej. Stoxx600 po świetnym październiku w listopadzie właściwie nie zmienił wartości. Uważamy, ze grudzień będzie kolejnym bardzo udanym miesiącem dla rynków akcji strefy euro, a cały kwartał zamknie się ponad 20-proc. zwyżką. Zapewni to połączenie słabego euro, postępującego ożywienia oraz ultrałagodnej polityki EBC. Naszym zdaniem Rada Prezesów w czwartek z nawiązką spełni rynkowe oczekiwania, dając ostatni przed końcem roku impuls do zwyżek indeksów i osłabienia euro. Oczekujemy cięcia stopy depozytowej o 20 pb, czyli do -0,40 proc. Jednocześnie dojdzie do rozszerzenia programu QE o 10–20 mld euro oraz jego wydłużenia co najmniej do marca 2017 r. Mario Draghi potwierdzi tym samym swoją renomę decydenta śmiało luzującego politykę. Wystarczy przypomnieć początek jego kadencji: zanim poprowadził pierwszą konferencję prasową jako prezes ECB, zdążył już obniżyć koszt pieniądza. W pierwszej część jego urzędowania ważne było uratowanie euro i wygaszenie kryzysu zadłużeniowego. Po zrealizowaniu tych zadań przychodzi czas na walkę o powrót inflacji do celu. Sięgnięcie po jeszcze potężniejsze narzędzia w arsenale ECB przy poprawiającej się kondycji rynków pracy państw Eurolandu i minimalnym poluzowaniu fiskalnego pasa to także dobra wróżba na cały 2016 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks dużych spółek kontynuuje zwyżki po poniedziałkowym odbiciu od wsparcia na 2850 pkt. Wygląda na to, że apetyt na ryzyko nie gaśnie.
Europejskie rynki notują dziś mieszaną sesję. Niemiecki DAX traci 0,4%, francuski CAC40 spada o 0,3%, a szwajcarski SMI pozostaje bez zmian. Dużo lepsze nastroje widać na brytyjskim FTSE 100, który zyskuje 0,6% oraz włoskim IT40, który rośnie o 0,5%.
Pierwsza sesja nowego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,66 procent, gdy indeks szerokiego rynki WIG zyskał o 0,47 procent.
Choć na otwarciu tygodnia dokoła przeważały spadki, krajowy rynek wyraźnie zyskiwał na wartości. Przełomu jednak nie ma.
Choć większość europejskich giełd świeci dziś na czerwono, warszawskie indeksy rosną w siłę.
Nowy tydzień rozpoczyna się od umiarkowanych spadków po tym jak w sobotę Trump zagroził wprowadzeniem 30% stawek celnych na import dóbr z Europy od 1 sierpnia.