Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.01.2016 05:00 Publikacja: 16.01.2016 05:00
Wojciech Woźniak, analityk, Vestor DM
Foto: Archiwum
Według agencji Standard & Poor's trzy razy więcej badanych spółek niż rok temu jest zagrożonych obniżką ratingu kredytowego.
Agencja przed zmianą ratingu zwykle komunikuje, że jest on w trakcie weryfikacji. Obecnie 23 proc. spółek badanych przez S&P znajduje się pod obserwacją z możliwością zmiany ratingu, w tym aż 74 proc. z perspektywą obniżenia i tylko 26 proc. z możliwością podwyższenia, co jest najwyższą dysproporcją od 2008 r. Wśród dziewięciu polskich spółek ocenianych przez S&P żadna nie znajduje się obecnie pod obserwacją, jednak trzy (Pekao, PKO BP oraz Cognor) mają przyznaną negatywną perspektywę dla ratingu. Oprócz ratingów obligacji korporacyjnych również ratingi krajów (sovereign ratings) są obniżane. Agencje Fitch i Moody's zwracają uwagę na możliwość pogorszenia się ratingu dla Polski, co jednak jest związane z psuciem dyscypliny budżetowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas