Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.09.2016 08:44 Publikacja: 13.09.2016 08:44
Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami, Skarbiec TFI
Foto: Archiwum
Nie oczekiwano dalszego obniżania stop procentowych, natomiast nie odrzucano tezy, że bank centralny kierowany przez Mario Draghiego ogłosi przedłużenie programu skupu aktywów. Jak się okazało, inwestorzy byli mocno przywiązani do tej idei. Brak jakichkolwiek zmian w bieżącej polityce EBC połączony z tonem wypowiedzi Draghiego wprowadził rynki w stan lekkiej histerii. Rynki szybko złożyły sobie w całość bardziej jastrzębie wypowiedzi członków FOMC oraz stwierdzenie szefa EBC, że obecna polityka jest adekwatna, i uznały, iż oznacza to początek globalnego odwrotu od luzowania polityk monetarnych. W ten sposób zmaterializował się jeden z lęków banków centralnych. Stoją one bowiem przed poważnym dylematem, może z wyjątkiem Banku Japonii: sytuacja makro jest na tyle dobra, że nadzwyczajne działania nie są już niezbędne, natomiast rynki finansowe nadal są uzależnione od QE i taniego pieniądza. Próby normalizacji, a z taką ostatnio mieliśmy do czynienia, wywołują gwałtowną reakcję. To kłopot, dla Fedu już teraz, dla EBC w przyszłości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najważniejsze rynki akcji mają za sobą kolejny wzrostowy tydzień. W przypadku indeksów europejskich udało się ugrać trzeci tydzień zwyżek w serii.
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas