Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.09.2016 08:49 Publikacja: 21.09.2016 08:49
Daniel Kostecki, dyrektor departamentu Analiz Rynkowych, HFT Brokers
Foto: Archiwum
Co w tym momencie wycenia rynek i jakiej decyzji się spodziewa? Otóż podwyżka w tym tygodniu jest wyceniana na 18 proc. (na podstawie kontraktów na stopę funduszy federalnych), a na grudzień rynek szacuje prawdopodobieństwo dla takiego ruchu na 55,5 proc.
Natomiast Rezerwa Federalna ma argumenty za tym, aby działać już teraz. Przede wszystkim inflacja bazowa pokazuje poprawę, wynosi 2,3 proc. r./r. w porównaniu z 1,8 proc. w roku ubiegłym. Bezrobocie z kolei spadło do 4,9 proc. przy 5,1 proc. 12 miesięcy temu, a ostatni odczyt NFP wyniósł 151 tys. przy 136 tys. w tym samym okresie 2015 roku. Zatem dwa kluczowe czynniki, na które Fed zwraca uwagę, wykazały poprawę względem roku ubiegłego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najważniejsze rynki akcji mają za sobą kolejny wzrostowy tydzień. W przypadku indeksów europejskich udało się ugrać trzeci tydzień zwyżek w serii.
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas