Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.09.2016 08:41 Publikacja: 22.09.2016 08:41
Foto: GG Parkiet
WIG20 przez większą część dnia świecił na zielono. Zwyżki nie były jednak duże. Godzinę przed zamknięciem sesji indeks blue chips zyskiwał 0,2 proc. Większość głównych krajowych indeksów również świeciła na zielono. Pod kreską znajdował się jedynie sWIG80, grupujący najmniejsze spółki.
Niewielkie wahania krajowych indeksów nie mogą jednak dziwić. W środę wieczorem poznamy bowiem kształt polityki pieniężnej USA. Ekonomiści spodziewają się, że do zmian nie dojdzie. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych szacowane jest na 20 proc. Jakiej reakcji inwestorów możemy się zatem spodziewać? „Jeśli stopy wzrosną, to reakcja (umocnienie dolara, spadek indeksów) będzie krótkotrwała, jeśli nie wzrosną, a Fed będzie sygnalizował, że w tym roku wzrosną, to będzie jeszcze krótsza, a jeśli Fed stóp nie podniesie i nie będzie sygnalizował, że wkrótce wzrosną, to indeksy najpewniej wzrosną, a dolar osłabnie. Tyle tylko że będzie to ruch najwyżej jednodniowy. Giełdy będą już czekały na poniedziałkową debatę prezydencką" – pisze w komentarzu Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. Mimo dość sennej środowej sesji na szerokim rynku nie brakowało spółek, które pozwoliły wyraźnie zarobić. W ciągu dnia o prawie 30 proc. drożały papiery Hawe. Zwyżki te trudno jednak wytłumaczyć, ponieważ spółka nie podała żadnego nowego komunikatu. O kilkanaście procent zwyżkowały walory Lubawy. Producent sprzętu wojskowego poinformował o podpisaniu umowy na dostawę siatek maskujących Berberys dla Inspektoratu Uzbrojenia MON. Wartość zamówienia opiewa na 27 mln zł brutto. Pod presją podaży były akcje Komputronika. Należy jednak pamiętać, że była to korekta wtorkowego wzrostu (+28,4 proc.), który miał związek z informacją o umorzeniu postępowania o zapłatę 28,5 mln zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najważniejsze rynki akcji mają za sobą kolejny wzrostowy tydzień. W przypadku indeksów europejskich udało się ugrać trzeci tydzień zwyżek w serii.
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas