Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Najnowsze dane ISM za sierpień zasugerowały dalszy spadek tempa wzrostu w USA do najniższego poziomu od 2010 r. W tym czasie dynamika różnych wskaźników inflacji rosła, ale pozostawała na w miarę bezpiecznym poziomie poniżej celu inflacyjnego. Zapewne uwzględniając te dane, Federalny Komitet Otwartego Rynku uznał, że wznowienie podwyżek stóp w sytuacji, w której nie jest pewne, czy gospodarka amerykańska zdoła przełamać obecne spowolnienie, byłoby zbyt ryzykowne. Wydaje się, że Fed wolałby sytuację, w której za pomocą serii podwyżek stóp będzie musiał walczyć z przegrzaniem gospodarki, skutkującym wyraźnym wzrostem inflacji powyżej celu, niż wariant, w którym po przedwczesnym sprowokowaniu recesji konieczny byłby powrót do polityki luzowania ilościowego, bo przestrzeń dla obniżek stóp zostałaby przy ich obecnym poziomie szybko wyczerpana.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na GPW poniedziałkową sesję zaczęły od cofnięcia. Inwestorzy czekają na konkrety w sprawie ceł.
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.