Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:42 Publikacja: 14.11.2016 07:06
Konrad Augustyński, zarządzający, TFI PZU
Foto: Archiwum
W środę mieliśmy powtórkę z rozrywki. Miało dojść do wyprzedaży na giełdach akcji, a aktywa bezpieczne, głównie bazowe obligacje, miały iść w górę. I do mniej więcej godziny ósmej naszego czasu tak się działo. Ale jeśli spojrzymy na wyceny z końca dnia, obraz jest zupełnie inny. Zakres ruchu rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji rzędu 30 pkt bazowych robi ogromne wrażenie.
Co w takim razie się wydarzyło? Na pewno rynek bał się Trumpa i choć sondaże dawały jedynie około 20 proc. szans na to, że wygra wyścig o fotel prezydenta, premia za to ryzyko została uwzględniona w wycenach. Widać to było w zachowaniu akcji, walut i wspomnianych obligacji amerykańskich na kilka dni przed wyborami. I teraz, po wyborach, po pierwszych konferencjach prezydenta elekta rynek najwyraźniej przestał się go bać. „Kupuje" jego prorynkowe postulaty, ignorując jednocześnie te, którymi wcześniej wyborców straszono.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas