Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Konrad Augustyński, zarządzający, TFI PZU
W środę mieliśmy powtórkę z rozrywki. Miało dojść do wyprzedaży na giełdach akcji, a aktywa bezpieczne, głównie bazowe obligacje, miały iść w górę. I do mniej więcej godziny ósmej naszego czasu tak się działo. Ale jeśli spojrzymy na wyceny z końca dnia, obraz jest zupełnie inny. Zakres ruchu rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji rzędu 30 pkt bazowych robi ogromne wrażenie.
Co w takim razie się wydarzyło? Na pewno rynek bał się Trumpa i choć sondaże dawały jedynie około 20 proc. szans na to, że wygra wyścig o fotel prezydenta, premia za to ryzyko została uwzględniona w wycenach. Widać to było w zachowaniu akcji, walut i wspomnianych obligacji amerykańskich na kilka dni przed wyborami. I teraz, po wyborach, po pierwszych konferencjach prezydenta elekta rynek najwyraźniej przestał się go bać. „Kupuje" jego prorynkowe postulaty, ignorując jednocześnie te, którymi wcześniej wyborców straszono.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.