Inwestorom w Warszawie niestety udzieliły się kiepskie nastroje panujące na innych parkietach na Starym Kontynencie. O godz. 14 spośród czterech najważniejszych indeksów (WIG20, WIG, mWIG40, sWIG80) jedynie indeks średniaków świecił na zielono. Wzrosty nie przekraczają jednak 0,5-proc. Najsłabiej wypadają natomiast rynkowe maluchy. Bilans całego tygodnia również wypada kiepsko. Indeks blue chips od poniedziałku stracił 0,8 proc. Nieco lepiej wygląda cały rynek, bowiem szeroki WIG traci 0,3 proc. Na Zachodzie nastroje inwestorów są jeszcze gorsze. Największe spadki notują giełdy w Paryżu i Frankfurcie. Spośród największych krajowych spółek najlepiej prezentują się notowania PKO BP, Tauronu i Energi. Na przeciwległym biegunie są z kolei walory trzech kredytodawców: BZ WBK, Pekao i Alior Banku.

Warto również zwrócić uwagę na spółki, których notowania wyznaczyły co najmniej roczny szczyt. W tym gronie znalazły się: AmRest, CD Projekt, Stelmet, Silvano, Betacom i Abadon Real Estate. Co najmniej roczny dołek wyznaczyły z kolei akcje dziewięciu emitentów. Mowa o Magna Polonia, Hyperion, Inter RAO, MNI, Wasko, PGE, Pekao, Getin Noble Bank i DM IDM.

Wczoraj po sesji GPW podała zmiany dotyczące kwartalnej korekty indeksów, która zostanie przeprowadzona po sesji 16 grudnia. Portfele indeksów WIG20 i WIG30 pozostaną bez zmian, natomiast udziały Pekao, PKN Orlen oraz PKO BP w indeksie WIG30 zostaną ograniczone do 10 proc. W indeksie średniaków Getin Noble Bank zastąpi Polnord. Z grona najmniejszych emitentów wypadnie natomiast Colian, iAlbatros Group, Mostostal Warszawa i Skotan. Ich miejsca zajmą: CFI Holding, PBG, Polnord i Prairie Mining Limited.

Na rynku walutowym obserwujemy dalsze osłabienie się złotego względem głównych walut. Dolar kosztuje już 4,22 zł i jest najdroższy od 2000 r. Euro z kolei wyceniane jest na 4,49 zł