Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od początku grudnia S&P500 wzrósł o 2,48 proc., Nasdaq 100 o 2,3 proc., a Russell 2000 o 2,55 proc. Najbardziej zadziwia bardzo mocne zachowanie spółek małych i średnich. Takie zwyżki wydają się być zaskoczeniem dla inwestorów, tym bardziej że wybór Donalda Trumpa miał przełożyć się na korektę. Tymczasem wystąpiła ona na rynkach wschodzących, a amerykański założył różowe okulary.
Kluczowym wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Fed. Nie zaskoczył on rynku. Co jednak ważne, wskazał, że sytuacja gospodarki w USA jest dobra i w przyszłym roku planowane są trzy podwyżki, a nie dwie. Takie jastrzębie nastawienie Fedu nie powinno przeszkadzać rynkowi akcji w USA. Nie jest to natomiast dobra wiadomość dla rynków wschodzących, co pokazuje zachowanie indeksu MSCI Emerging Markets, który spadł o prawie 3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.