Warszawa pod wpływem negatywnych nastrojów

Spadki na zagranicznych parkietach zachęciły inwestorów w Warszawie do sprzedaży akcji.

Publikacja: 18.11.2019 18:03

Warszawa pod wpływem negatywnych nastrojów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie okazał się niemiłym rozczarowaniem dla posiadaczy akcji. Pozytywne nastroje przez większą część poniedziałkowych notowań przeważały na rynku, ale ostatnie słowo należało do sprzedających. WIG20 finiszował prawie 0,2  proc. pod kreską.

Krajowe indeksy poddały się negatywnym nastrojom panującym na największych zagranicznych rynkach akcji, które tylko którtko postarcie notowań dawały nadzieje na odbicie. Kolor czerwony zyskał jednak przewagę zarówno na indeksach zachodnioeuropejskich parkietów, jak i na giełdach z naszej części Europy. Jednak o wyniku sesji zdecydowało wejście do gry Amerykanów, którzy przejawiali dużą ochotę do pozbywania się akcji.

Głównym zmartwieniem inwestorów jest  brak postępów w negocjacjach handlowych USA z Chinami z uwagi na dużą niechęć  prezydenta Trumpa do ustępstw w zakresie nałożonych ceł. To w najlepszym wypadku może opóźnić i tak już długo wyczekiwane przez rynki porozumienie.

W Warszawie uwaga sprzedających skoncentrowana była głównie na największych spółkach z indeksu WIG20. Na celowniku sprzedających znalazły się przede wszystkim walory koncernów energetycznych w związku z planami rządu zamrożenia cen energii w 2020 r. dla indywidualnych  odbiorców. Najmocniej potaniały akcje PGE, notując największą stratę w indeksie przekraczającą 3,5 proc. Chętnie pozbywano się też papierów banków i potentatów rafineryjnych, choć skala ich przeceny była ograniczona.

Natomiast zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje Dino i CD Projektu.  Producentowi  gier niewiele zabrakło, by ustanowić nowy rekord cenowy. Negatywnemu trendowi na rynku skutecznie oparły się też notowania spółek wydobywczych KGHM i JSW, choć efektownej przewagi nie udało im się utrzymac do końca snotowań.

Pozytywne nastroje utrzymały się  na szerokim rynku akcji. Większość małych i średnich spółek zakończyła notowania na plusach. Dodatkowych emocji w tym segmencie dostarczyły napływające na rynek kolejne raporty kwartalne. Na celowniku kupujących znalazł się Asbis, który zdecydował o podwyższeniu prognozy wyników spółki na 2019 rok, co przełożyło się na kilkunastoprocentową zwyżkę notowań.

Niestety wiele do życzenia pozostawiała niska aktywność handlujących w Warszawie. Na całym rynku akcji właścicieli zmieniły papiery o wartości nie przekraczającej  550 mln zł.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC