Rok 2024 zapowiada się jako czas kontynuacji

Krajowy rynek akcji złapał wiatr w żagle i powinien nadal zyskiwać w kolejnych miesiącach. Zmiana polityki banków centralnych ma z kolei wciąż wspierać spółki wzrostowe. Nieźle wciąż mają się sprawować fundusze dłużne, ale także i złota.

Publikacja: 01.01.2024 21:00

Rok 2024 zapowiada się jako czas kontynuacji

Foto: Adobestock

Przedstawiamy po raz kolejny wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród zarządzających funduszami. Zadaniem było wskazanie optymalnych ich zdaniem funduszy inwestycyjnych w perspektywie minimum pół roku. Wygląda na to, że eksperci nastawiają się na kontynuację dobrych trendów z 2023 r. Warto oczywiście pamiętać, że są to głównie indywidualne pomysły zarządzających i ewentualne decyzje inwestycyjne należy przemyśleć pod kątem własnej tolerancji na ryzyko.

Jakub Bentke

zarządzający, Agio Funds TFI

wskazany fundusz: Agio Akcji Małych i Średnich Spółek

Foto: fot. r. gardziński

W 2024 r. atrakcyjną okazją wydaje się fundusz polskich małych i średnich spółek. Od października widoczne jest ożywienia na rynku krajowych TFI i zakupy akcji. Przyczyną jest nadzieja na otrzymanie 60 mld euro z KPO, związana ze zmianami na scenie politycznej. Można się zastanawiać, czy osiągnięte wzrosty nie doprowadziły już do zbyt wysokiej wyceny spółek, ale należy wspólnie oceniać ostatnie dwa lata, tj. uwzględnić spadki po inwazji na Ukrainę z 2022 r. Wciąż mamy dużo przypadków C/Z poniżej 10, z kilkuprocentową stopą dywidendy. Gospodarka w 2023 r. może o urosnąć o prawie 3 proc., a środki z KPO mogą ten wynik tylko poprawić.

Hubert Kmiecik

zarządzający, Amundi TFI

wskazany fundusz: Amundi Ostrożny Inwestor

Foto: fot. mapr

Naszym zdaniem fundusze obligacji krótkoterminowych powinny nadal pozostawać atrakcyjną konkurencją dla lokat. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe będą wspierać wyniki tych produktów. Z rynku akcji stawiamy na fundusze inwestujące w spółki z segmentu „value”. Dobrym rozwiązaniem mogą być też tematyczne fundusze akcji, takie jak Amundi Stars Silver Age korzystający na trendach demograficznych w Europie, lub Amundi Stars Global Ecology koncentrujący się na spółkach z obszaru ESG.

Zespół zarządzający Esaliens TFI

wskazane fundusze: 33 proc. Esaliens Akcji, 30 proc. Esaliens Konserwatywny, 30 proc. Esaliens Obligacji

Liczymy na dalsze zwyżki na GPW. Spodziewamy się też kontynuacji pozytywnych trendów na rynku stopy procentowej. Największe globalne banki centralne zaczną luzować politykę pieniężną (bardziej, jeśli okaże się, że spowolnienie gospodarcze to raczej hard landing, a biorąc pod uwagę dokonane podwyżki stóp w ostatnich latach, nie jest to niemożliwe), stąd oczekujemy spadających rentowności na świecie, a polski rynek też powinien wpisywać się w ten scenariusz.

Jarosław Niedzielewski

dyrektor departamentu inwestycji, Investors TFI

wskazany fundusz: Investor Fundamentalny Dywidend i Wzrostu

Foto: fot. mpr

To fundusz, który potwierdził swoją efektywność, biorąc pod uwagę zarówno wyniki za 2023 r., jak i w dłuższym horyzoncie. Jego strategia zakłada dominację w portfelu silnych fundamentalnie polskich spółek. Osiągnięty w grudniu historyczny rekord WIG to silny sygnał umacniający trend wzrostowy na warszawskiej giełdzie. Wspierać powinny go fundamenty.

Tomasz Mrysz

członek zarządu, Ipopema TFI

wskazane fundusze: 70 proc. Ipopema Aktywnej Selekcji, 30 proc. Ipopema Globalnych Megatrendów

Foto: materiały prasowe

Niezmiennie możemy polecić Ipopema Aktywnej Selekcji. Poprzez częściową ekspozycję w akcjach fundusz powinien korzystać ze spodziewanej w dalszym ciągu dobrej koniunktury na tym rynku. Oczekujemy, że kolejny rok może przynieść dalszą poprawę koniunktury wśród spółek wrażliwych na spadek stóp procentowych oraz spółek procyklicznych w scenariuszu tzw. miękkiego lądowania.

Bartosz Tokarczyk

zarządzający, Noble Funds TFI

wskazane fundusze: 70 proc. Noble Fund Konserwatywny, 30 proc. Noble Fund Akcji Polskich

Foto: fot. xtokarczyk

Jednym z wyborów może być Noble Fund Akcji Polskich. Krajowy rynek posiada szereg atutów wyróżniających nas w regionie, a wyceny polskich spółek nadal wydają się być atrakcyjne. Oczywiście wciąż istnieje wiele ryzyk, choćby ze strony geopolityki czy rynków bazowych. Dlatego warto bardziej ryzykowne inwestycje dywersyfikować poprzez ekspozycję również na bezpieczniejsze rozwiązania. W związku z tym utrzymujemy pozytywne nastawienie do Noble Fund Konserwatywny.

Piotr Sałata

zarządzający, Pekao TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Pekao Obligacji Strategicznych, 50 proc. Pekao Akcji – Aktywna Selekcja

Foto: fot. mpr

W portfelach w 2024 r. swoje miejsce powinny mieć obligacje stałoprocentowe z rynków bazowych. Pekao Obligacji Strategicznych daje właśnie taką ekspozycję. Pozytywnie postrzegamy również perspektywy dla polskiego rynku akcji. Bardzo dobre wyniki funduszy akcji w 2023 r. mają szansę utrzymania swojego momentum. Pekao Akcji – Aktywna Selekcja daje ekspozycję na rynek akcji polskich, która w naszej ocenie również powinna znaleźć się w portfelach inwestorów ceniących sobie ekspozycję na ryzyko inwestycyjne. Proponowana kompozycja jest zrównoważona i ma szansę sprawdzić się w 2024 r.

Radosław Cholewiński,

członek zarządu, Skarbiec TFI,

wskazane fundusze: Skarbiec Spółek Wzrostowych, Skarbiec Akcja

Foto: fot. xcholewinski

2024 r. powinien sprzyjać większości klas aktywów ze względu na spadającą inflację w gospodarce światowej, perspektywę obniżek stóp procentowych głównych banków centralnych oraz zbyt pesymistyczne naszym zdaniem oczekiwania rynkowe dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie. Najwyższe stopy zwrotu w takim scenariuszu przyniosą najprawdopodobniej rynki akcji. Przestrzeń do wzrostów dostrzegamy przede wszystkim na rynku amerykańskim oraz w Polsce. W USA spadające rentowności obligacji będą sprzyjać tzw. akcjom o wysokiej duracji, a więc wzrostowym. Na rynku polskim pierwsze miesiące 2024 r. przyniosą w naszej ocenie kontynuację trendów z IV kwartału 2023 r., to jest stopniowy powrót kapitału zagranicznego na rynek polski, co w pierwszej kolejności wspiera duże spółki (Skarbiec Akcja).

Sebastian Liński

dyrektor akcji zagranicznych, Uniqa TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Uniqa Selective Equity, 50 proc. Uniqa Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych

Foto: fot. mpr

Uniqa Selective Equity koncentruje się na małych i średnich spółkach z szeroko rozumianej Europy Zachodniej. Obecna sytuacja rynkowa, czyli ustępująca inflacja, spadające rentowności obligacji, wciąż niskie bezrobocie, co sprzyja szansom na tzw. miękkie lądowanie, przy jednocześnie bardzo atrakcyjnych wycenach spółek znajdujących się w głównym spektrum inwestycyjnym funduszu, daje nadzieje na atrakcyjne stopy zwrotu w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy.

Uniqa Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych to rozwiązanie, którego aktywa lokowane są głównie w amerykańskie instrumenty dłużne, przede wszystkim za pośrednictwem zagranicznych funduszy dłużnych. W związku z wysokim poziomem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i oczekiwaniem ich obniżenia w nadchodzącym roku w ślad za spadającą inflacją uważamy, że może być to interesujący fundusz w perspektywie kilku najbliższych kwartałów.

Konrad Ogrodowicz

zarządzający, Superfund TFI

wskazane fundusze: Superfund Akcji Blockhain, Superfund Spółek Złota i Srebra

Foto: fot. mpr

Wierzymy, że rok 2024 będzie udany dla inwestorów. Paliwa do wzrostów doleją obniżki stóp procentowych w USA. Mamy nadzieję, że łagodzenie polityki pieniężnej będzie wynikać ze spadającej presji inflacyjnej, a nie ze spowolnienia gospodarczego. W takim otoczeniu uważamy, że najlepiej poradzą sobie spółki z sektora blockchain i spółki wydobywające złoto. Superfund Akcji Blockchain inwestuje w spółki z sektora blockchain, czyli firmy rozwijające tę technologię. Ryzyko inwestycyjne tego funduszu jest bardzo wysokie. Złoto z kolei z reguły dobrze sobie radzi podczas łagodzenia polityki monetarnej w USA. Jeżeli Fed zdecyduje się na obniżki w 2024 r., to złoto powinno na tym zyskiwać. Cieszy nas obecne niskie zainteresowanie złotym kruszcem, pomimo rekordowej ceny.

Piotr Dmuchowski

wiceprezes, TFI PZU

wskazane fundusze: 30 proc. PZU Sejf+, 30 proc. PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych, 30 proc. PZU Aktywny Globalny, 10 proc. PZU Akcji Polskich

Foto: fot. xsmuchowski

Inflacja spada, a banki centralne łagodnieją – to w 2024 r. powinno wspierać zarówno akcje, jak i obligacje. Obligacje to relatywnie „tanie zabezpieczenie” przed ryzykiem recesji (którego prawdopodobieństwo, choć wyraźnie zmalało, to wciąż istnieje). Obligacje przy spadającej inflacji i wciąż relatywnie wysokich rentownościach (wyższy dochód z kuponów) generują atrakcyjne stopy zwrotu w ujęciu realnym. Bezpośrednio może na tym skorzystać PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych. Z funduszy operujących głównie w Polsce cały czas stawiamy na PZU Sejf+, który koncentruje się na krótkoterminowych obligacjach skarbowych. Ze względu na komponent akcyjny w portfelu typujemy również PZU Aktywny Globalny. W „odważnym” portfelu nie powinno zabraknąć również akcji – zwłaszcza polskich, którym sprzyjają prognozy PKB czy atrakcyjne wyceny. Nasz typ to PZU Akcji Polskich, który stawia na selekcję i może płynnie przesuwać się pomiędzy małymi, średnimi i dużymi spółkami z GPW.

Fryderyk Krawczyk

dyrektor departamentu zarządzania aktywami, VIG/C-Quadrat TFI

wskazane fundusze: 70 proc. VIG Obligacji Korporacyjnych, 30 proc. VIG Global Growth Trends

Foto: fot. krawczyk

Jeśli bierzemy pod uwagę cały 2024 r., to spodziewamy się, że I półrocze może być pozytywne dla akcji, ale następnie mogą się pojawić wyzwania i – co za tym idzie – oczekujemy powrotu zmienności. Dlatego stawiamy na akcje (VIG Global Growth Trends), które są bardziej odporne na czynniki nastrojów inwestycyjnych (beneficjenci długoterminowych trendów technologicznych z ponad przeciętnym potencjałem wzrostu). Do tego w Polsce w połowie 2024 r. możemy być świadkami powrotu presji inflacyjnej. Co więcej, dalsza ścieżka polityki monetarnej RPP stoi pod dużym znakiem zapytania. Krajowe rynki dłużne wyceniają już bardzo dużo pozytywnych informacji, całkowicie ignorując zagrożenia, z którymi rynek będzie się musiał zmierzyć w 2024 r. W takim środowisku VIG Obligacji Korporacyjnych powinien się sprawdzać dobrze przez cały rok i być świetnym amortyzatorem zmienności całego portfela z potencjałem na przyzwoitą wysoką jednocyfrową stopę zwrotu w 2024 r.

Fundusze inwestycyjne
Santander TFI: polskie akcje to dobry wybór
Fundusze inwestycyjne
Rynkowi funduszy mocno przybyło, głównie dzięki wpłatom inwestorów
Fundusze inwestycyjne
Na obligacje rynków wschodzących może być jeszcze za wcześnie
Fundusze inwestycyjne
Investors TFI: hossa akcji trwa, ale lepiej zabezpieczyć się obligacjami
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Fundusze inwestycyjne
Masz gotówkę? Kup i trzymaj obligacje
Fundusze inwestycyjne
Technologia będzie nakręcać rynki przez kolejny rok?