wskazane fundusze: 50 proc. Uniqa Selective Equity, 50 proc. Uniqa Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych
Uniqa Selective Equity koncentruje się na małych i średnich spółkach z szeroko rozumianej Europy Zachodniej. Obecna sytuacja rynkowa, czyli ustępująca inflacja, spadające rentowności obligacji, wciąż niskie bezrobocie, co sprzyja szansom na tzw. miękkie lądowanie, przy jednocześnie bardzo atrakcyjnych wycenach spółek znajdujących się w głównym spektrum inwestycyjnym funduszu, daje nadzieje na atrakcyjne stopy zwrotu w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy.
Uniqa Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych to rozwiązanie, którego aktywa lokowane są głównie w amerykańskie instrumenty dłużne, przede wszystkim za pośrednictwem zagranicznych funduszy dłużnych. W związku z wysokim poziomem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i oczekiwaniem ich obniżenia w nadchodzącym roku w ślad za spadającą inflacją uważamy, że może być to interesujący fundusz w perspektywie kilku najbliższych kwartałów.
Konrad Ogrodowicz
zarządzający, Superfund TFI
wskazane fundusze: Superfund Akcji Blockhain, Superfund Spółek Złota i Srebra
Wierzymy, że rok 2024 będzie udany dla inwestorów. Paliwa do wzrostów doleją obniżki stóp procentowych w USA. Mamy nadzieję, że łagodzenie polityki pieniężnej będzie wynikać ze spadającej presji inflacyjnej, a nie ze spowolnienia gospodarczego. W takim otoczeniu uważamy, że najlepiej poradzą sobie spółki z sektora blockchain i spółki wydobywające złoto. Superfund Akcji Blockchain inwestuje w spółki z sektora blockchain, czyli firmy rozwijające tę technologię. Ryzyko inwestycyjne tego funduszu jest bardzo wysokie. Złoto z kolei z reguły dobrze sobie radzi podczas łagodzenia polityki monetarnej w USA. Jeżeli Fed zdecyduje się na obniżki w 2024 r., to złoto powinno na tym zyskiwać. Cieszy nas obecne niskie zainteresowanie złotym kruszcem, pomimo rekordowej ceny.
Piotr Dmuchowski
wiceprezes, TFI PZU
wskazane fundusze: 30 proc. PZU Sejf+, 30 proc. PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych, 30 proc. PZU Aktywny Globalny, 10 proc. PZU Akcji Polskich
Inflacja spada, a banki centralne łagodnieją – to w 2024 r. powinno wspierać zarówno akcje, jak i obligacje. Obligacje to relatywnie „tanie zabezpieczenie” przed ryzykiem recesji (którego prawdopodobieństwo, choć wyraźnie zmalało, to wciąż istnieje). Obligacje przy spadającej inflacji i wciąż relatywnie wysokich rentownościach (wyższy dochód z kuponów) generują atrakcyjne stopy zwrotu w ujęciu realnym. Bezpośrednio może na tym skorzystać PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych. Z funduszy operujących głównie w Polsce cały czas stawiamy na PZU Sejf+, który koncentruje się na krótkoterminowych obligacjach skarbowych. Ze względu na komponent akcyjny w portfelu typujemy również PZU Aktywny Globalny. W „odważnym” portfelu nie powinno zabraknąć również akcji – zwłaszcza polskich, którym sprzyjają prognozy PKB czy atrakcyjne wyceny. Nasz typ to PZU Akcji Polskich, który stawia na selekcję i może płynnie przesuwać się pomiędzy małymi, średnimi i dużymi spółkami z GPW.
Fryderyk Krawczyk
dyrektor departamentu zarządzania aktywami, VIG/C-Quadrat TFI
wskazane fundusze: 70 proc. VIG Obligacji Korporacyjnych, 30 proc. VIG Global Growth Trends
Jeśli bierzemy pod uwagę cały 2024 r., to spodziewamy się, że I półrocze może być pozytywne dla akcji, ale następnie mogą się pojawić wyzwania i – co za tym idzie – oczekujemy powrotu zmienności. Dlatego stawiamy na akcje (VIG Global Growth Trends), które są bardziej odporne na czynniki nastrojów inwestycyjnych (beneficjenci długoterminowych trendów technologicznych z ponad przeciętnym potencjałem wzrostu). Do tego w Polsce w połowie 2024 r. możemy być świadkami powrotu presji inflacyjnej. Co więcej, dalsza ścieżka polityki monetarnej RPP stoi pod dużym znakiem zapytania. Krajowe rynki dłużne wyceniają już bardzo dużo pozytywnych informacji, całkowicie ignorując zagrożenia, z którymi rynek będzie się musiał zmierzyć w 2024 r. W takim środowisku VIG Obligacji Korporacyjnych powinien się sprawdzać dobrze przez cały rok i być świetnym amortyzatorem zmienności całego portfela z potencjałem na przyzwoitą wysoką jednocyfrową stopę zwrotu w 2024 r.