Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Saldo sprzedaży funduszy typu UCITS w II kwartale było ujemne, co odzwierciedla większą ostrożność inwestorów wobec rynku akcji w obliczu rosnącej niepewności co do odporności gospodarki światowej na obecny poziom stóp procentowych – tłumaczył Bernard Delbecque, starszy dyrektor ds. ekonomii i badań w EFAMA.
Aktywa netto funduszy typu UCITS i AFI wzrosły w II kwartale o 2 proc., do 19,8 bln euro. Był to trzeci z kolei kwartał, w którym aktywa funduszy inwestycyjnych w Europie wzrosły, a na początku roku ich suma aktywów sięgała 19,09 bln euro. Jednocześnie wynik sprzedaży był najsłabszy od III kwartału 2022 r. Zainteresowanie inwestorów przygasło niemal we wszystkich kategoriach produktów. Fundusze UCITS w II kwartale odnotowały odpływy netto w wysokości 1 mld euro wobec napływów netto w wysokości 76 mld euro w I kwartale tego roku. Tego rodzaju fundusze akcji i mieszane były zmuszone obsłużyć umorzenia w wysokości odpowiednio po 13 mld euro i 21 mld euro. W dalszym ciągu jednak zaufaniem klientów cieszą się fundusze obligacji – w II kwartale trafiło do nich 35 mld euro, czyli nieco mniej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku, gdy klienci wpłacili do nich 51 mld euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.