Fundusze Ameryki Łacińskiej: Brazylia dała zarobić

Wrzesień był bardzo udany dla funduszy inwestujących w Rosji oraz w Turcji (choć akurat ta druga grupa ma bardzo dużo do odrobienia). Z kolei na czoło pod względem wyników za ostatnie cztery tygodnie wysuwają się fundusze inwestujące w akcje spółek Ameryki Łacińskiej, głównie za sprawą lepszych nastrojów na giełdzie brazylijskiej.

Publikacja: 17.10.2018 05:00

Fundusze Ameryki Łacińskiej: Brazylia dała zarobić

Foto: AFP

Silne zwyżki, jakie widać na wykresie brazylijskiego indeksu Bovespa, związane są z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich, w której zwyciężył Jair Bolsonaro. Polityk zapowiadał, że wydobędzie kraj z kryzysu spowodowanego korupcją, przestępczością i słabnącą gospodarką. Odniósł zdecydowane zwycięstwo, uzyskując aż 46,7 proc. głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 28 października.

Na lepszej sytuacji brazylijskiej giełdy skorzystali już uczestnicy kilku polskich funduszy inwestujących w tamtejsze spółki. Do wyboru są trzy rozwiązania. Najsilniej urósł dotąd Investor Ameryka Łacińska – jego stopa zwrotu za ostatnie cztery tygodnie to około 18 proc. (-1,6 proc. od początku roku), a wynika to też pewnie z tego, że ma z całej trójki największą ekspozycję na brazylijskie spółki. Nie jest to jednak typowy fundusz zarządzany aktywnie. „Subfundusz inwestuje w jednostki uczestnictwa emitowane przez subfundusz Deutsche Invest I Latin American Equities zagranicznego funduszu Deutsche Invest I, inwestującego aktywa w akcje i inne papiery wartościowe spółek mających siedzibę lub prowadzących działalność w krajach Ameryki Łacińskiej (np. Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Wenezueli)" – czytamy w karcie funduszu. Podobną strategię mają też pozostałe dwa fundusze: MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej oraz NN (L) Ameryki Łacińskiej. Za ostatnie cztery tygodnie ich wyniki to około 10 proc. na plusie. Są też bardziej zdywersyfikowane. W ich portfelach udział spółek brazylijskich – według ostatnich dostępnych danych – wynosi odpowiednio 60 i 54 proc. Drugą pozycję ma Meksyk. paan

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć