Za nami kolejny miesiąc solidnych zysków z większości funduszy. Zawiedzeni mogą czuć się jednak uczestnicy strategii dłużnych.
Rentowności rosły
Fundusze dłużne w ostatnich miesiącach przyciągnęły sporo nowych wpłat od klientów. Wiele wskazuje, że podobnie było też w sierpniu. Uczestników kuszą solidne stopy zwrotu w dłuższym okresie, które są tym bardziej kuszące w zestawieniu z ofertą bankowych lokat. Banki w ostatnich miesiącach dokonały dużych cięć po obniżkach stóp procentowych. Tymczasem w sierpniu rynek długu był już słabszy i odbiło się to na wielu funduszach obligacji skarbowych. Był to okres lekkiego wzrostu rentowności papierów skarbowych. Oprocentowanie krajowych dziesięciolatek wzrosło z 1,26 proc. do 1,39 proc. To dopiero drugi po marcowym załamaniu rynków miesiąc przeceny krajowych papierów dłużnych. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym, a zatem zaledwie siedem miesięcy temu, rentowność obligacji dziesięcioletnich przekraczała nawet 2,2 proc.
Drgnięcie w górę oprocentowania papierów skarbowych oczywiście najmocniej odbiło się na funduszach inwestujących w krajowe obligacje o najdłuższym okresie zapadalności. Tylko dwa fundusze z grupy papierów skarbowych długoterminowych zdołały zakończyć sierpień nad kreską, a wynik najlepszego to 0,15 proc., który wypracował Skarbiec Obligacja. W dłuższym terminie ta strategia plasuje się bliżej środka stawki. Większość uczestników funduszy obligacji skarbowych długoterminowych poniosła jednak w zeszłym miesiącu straty, które w najgorszych przypadkach sięgały około 0,6 proc. Co zrozumiałe, nieco mniejszy rozstrzał wyników widać w grupie funduszy inwestujących w papiery o krótkim okresie zapadalności. To nieco liczniejsza kategoria, jednak o podobnych aktywach, sięgających około 17 mld zł. Tutaj na czoło w sierpniu wysunęły się dwa fundusze PKO TFI, z wynikami po około 0,3 proc. Jednak w okresie półrocznym zarówno PKO obligacji Skarbowych Plus, jak i PKO Obligacji Skarbowych są pod kreską, odpowiednio 1 proc. i 0,6 proc.
Nastroje pogorszyły się zapewne także uczestnikom funduszy dłużnych uniwersalnych, gdzie średnie stopy zwrotu oscylowały wokół zera. Z krajowych funduszy dłużnych najlepiej zachowywały się strategie oparte na papierach korporacyjnych, które średnio zyskały 0,4 proc.
USA na czele
Najlepszym wyborem znów okazały się fundusze akcji, szczególnie rynków rozwiniętych. Jak wynika z zestawienia serwisu analizy.pl, to fundusze akcji amerykańskich zakończyły sierpień z najwyższymi wynikami, sięgającymi przeciętnie 6,3 proc. Z drugiej strony krajowe fundusze należące do tej grupy od początku roku zarobiły tylko 0,5 pkt proc. więcej. Wyniki za sierpień w tej grupie były rozbieżne. Najlepszy, Esaliens Okazji Rynkowych, przyniósł 9,1 proc. zysku. Na dole tabeli znalazł się NN (L) Spółek Dywidendowych USA ze stopą zwrotu równą 2,6 proc. Podobnie było w nieco szerszej kategorii, która dzięki średnio 4,6-proc. stopie zwrotu uplasowała się w sierpniu na drugim miejscu, czyli funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. Tutaj na czele miesiąc zakończył Skarbiec Top Brands, a więcej na ten temat niżej – w komentarzu zarządzającej.