Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Oczekujemy, że rok 2022 rozpoczniemy od kontynuacji szybkiego cyklu podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna banku centralnego wzrośnie do poziomu minimum 3 proc. – ocenia Andrzej Czarnecki, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych, Generali Investments TFI. – Ze względu na stale utrzymującą się wysoką inflację przez cały 2022 r., mimo podwyżek stóp procentowych, mogą pojawiać się oczekiwania na dalsze ruchy RPP – przewiduje. Zdaniem eksperta Generali Investments TFI oznacza to, że w I połowie roku lepiej powinny zachowywać się fundusze uniwersalne krótkoterminowe. – Wyższe krótkoterminowe rynkowe stopy spowodują wzrost oprocentowania instrumentów o zmiennym oprocentowaniu, których udział w tego typu funduszach jest największy – analizuje Czarnecki. Jak twierdzi, fundusze obligacji długoterminowych powinny natomiast być najlepszą lokatą, gdy oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych będą maleć na skutek spadającej inflacji, czyli w II bądź III kwartale 2022 r. Według Czarneckiego fundusze obligacji korporacyjnych przyniosą również znacznie wyższe stopy zwrotu niż w 2021 r., ale inaczej niż w tym roku nie będą najlepszą klasą aktywów dłużnych. Uważamy, że jest niewiele miejsca na zawężanie się spreadów kredytowych przy obecnym otoczeniu makroekonomicznym – twierdzi zarządzający Generali Investments TFI.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.