Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI.
– W przyszłym roku zamierzamy znacząco poszerzyć ofertę o sześć kolejnych strategii inwestycyjnych. W tym roku złożyliśmy już odpowiednie wnioski w Komisji Nadzoru Finansowego. Mamy nadzieję, że nowe subfundusze będziemy mogli zaoferować naszym klientom w I kwartale 2022 r. – zapowiada Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI. Jak dodaje, będą to tym razem rozwiązania globalne. – Nie będzie zaskoczeniem fakt, że skorzystamy z wiedzy i wieloletniej obecności na globalnym rynku finansowym BNP Paribas Asset Management. Dzięki bliskiej współpracy i przynależności do jednej grupy kapitałowej nasi klienci będą mogli na atrakcyjnych warunkach i z zachowaniem wszystkich korzyści, jakie daje krajowy fundusz inwestycyjny, zwiększyć dywersyfikację portfeli – tłumaczy prezes BNP Paribas TFI. Nowe subfundusze będą działały w formule tzw. master-feeder, czyli krajowy fundusz będzie inwestował swoje aktywa w tytuły uczestnictwa odpowiedniego funduszu zagranicznego. – Nowe strategie umożliwią inwestowanie środków w różne klasy aktywów: akcje, obligacje czy obligacje zamienne, na różnych rynkach: w USA, Europie Zachodniej czy na rynkach azjatyckich. Warto podkreślić, że nowe subfundusze będą stosowały politykę inwestycyjną opartą na zasadach ESG, w których dobór instrumentów finansowych do portfela subfunduszu podlega kontroli pod względem wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny – przypomina Skorulski. W tym roku aktywa BNP Paribas TFI powiększyły się z 4 mld do 4,7 mld zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.