Kolejny raz prezentujemy zestawienie optymalnych według zarządzających funduszy w perspektywie kolejnych miesięcy. Około pół roku temu mało kto wspominał o funduszach dłużnych. Tym razem ich obecność jest wyraźna, przynajmniej pośrednio, czyli np. w funduszu mieszanym.
wskazane fundusze: 50 proc. Allianz Aktywnej Alokacji, 50 proc. Allianz Stabilnego Wzrostu
Tym, którzy chcą i mogą podjąć ryzyko związane z dość agresywnym funduszem, lecz nie chcą inwestować w fundusz akcji i chcą pozostawić zarządzającym dużo elastyczności, można zaproponować Allianz Aktywnej Alokacji. Jest to fundusz mieszany, którego portfel pod koniec 2021 r. składał się głównie z polskich akcji i obligacji przedsiębiorstw. Polskie akcje są względnie tanie, a wśród małych i średnich spółek można znaleźć wiele podmiotów, które się rozwijają niezależnie od koniunktury. Obligacje przedsiębiorstw nie są tak wrażliwe na wzrost inflacji czy zmiany rynkowych stóp procentowych jak obligacje skarbowe. Spokojniejszą alternatywą, posiadającą wiele zalet Aktywnej Alokacji, jest Allianz Stabilnego Wzrostu. Inwestor o umiarkowanej skłonności do ryzyka może zainwestować połowę środków w agresywniejszy Aktywnej Alokacji, a połowę – w spokojniejszy Stabilnego Wzrostu.
wskazany fundusz: BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania
Wyceny akcji na rynkach zachodnich są raczej obecnie wymagające, jedynie rynki emerging markets (w tym Polska) wyglądają z punku widzenia wycen atrakcyjnie (co zresztą widać po rotacji aktywów na początku roku). Jednak biorąc pod uwagę rosnące ryzyko geopolityczne oraz nieuchronny początek procesu zacieśniania monetarnego przez Fed, co może rodzić większą zmienność na rynkach, w pierwszych miesiącach roku przyjąłbym raczej postawę defensywną na przeczekanie. W takich warunkach idealnym rozwiązaniem jest BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania. W Polsce proces zacieśniania monetarnego jest bardzo zaawansowany i wycena obligacji uwzględniania już podwyżki stóp do 4 proc., z tego względu ryzyko negatywnego zaskoczenia jest bardzo ograniczone, a bieżąca rentowność portfela jest kilkukrotnie wyższa niż jeszcze rok temu, co musi przełożyć się na solidną stopę zwrotu w nadchodzących miesiącach.
wskazany fundusz: Caspar Globalny
Fundusz inwestuje w większości w spółki technologiczne i biotechnologiczne – segmenty rynku, na których w ostatnim czasie obserwujemy znaczące spadki, wiele spółek przeceniło się o kilkadziesiąt procent. Ich wspólną cechą był niski poziom generowanych przepływów pieniężnych i relatywnie wysoki prognozowany wzrost przychodów. Spadki najprawdopodobniej wynikają z obaw o inflację i zaostrzenie polityki monetarnej przez amerykański Fed. W naszej ocenie spadki na wielu spółkach są zbyt drastyczne, zważywszy na brak pogorszenia fundamentów. Jak dotąd nie dochodzą do nas sygnały, żeby wyniki spółek miały być gorsze od wcześniejszych prognoz. Przecena w szczególności dotknęła firmy z obszaru biotechnologii i nauk o życiu, w przypadku których wyceny znalazły się na takim poziomie, że ich większość lub znaczącą część stanowi gotówka. Najprawdopodobniej za istotną część transakcji sprzedaży odpowiadają fundusze hedgingowe, które mogą być pod presją umorzeń. W kontekście wspomnianych przecen kursów akcji i zachodzących rewolucji cyfrowej i genetycznej fundusz jest atrakcyjnie wypozycjonowany na średni i długi termin.
wskazane fundusze: Generali Akcje: Megatrendy, Generali Korona Akcje
Wygląda na to, że zmiany, które dokonywały się w pośpiechu i z założenia „tylko na chwilę" w wielu przedsiębiorstwach podczas wybuchu pandemii i zamykania gospodarek, zostaną z nami na dłużej. W wielu przypadkach zmiany te okazały się pozytywne ze względu na oszczędności kosztowe. Dlatego rok 2022 powinien być kolejnym rokiem inwestycji przedsiębiorstw w zwiększanie efektywności, a to często odbywa się przy wykorzystaniu współczesnych technologii czy innowacyjnych rozwiązań. Inwestycje te powinny być napędzane również między innymi rosnącymi kosztami pracy. W przypadku funduszy akcji polskich oraz tematycznych liczymy na wyniki w przedziale 5–15 proc. Jeżeli chodzi o Generali Korona Akcje, który jest oparty na polskich dużych i średnich spółkach, widzimy potencjał wzrostu w akcjach spółek z sektora bankowego oraz starannie wybranych spółek działających w branży handlu, technologii i przemysłu. Umiarkowane wyceny polskich spółek, mocne wsparcie w dywidendach oraz faza w globalnym cyklu gospodarczym, preferującym akcje jako atrakcyjny rodzaj aktywów inwestycyjnych, skłania nas do takiej opinii.