Dziesięć pomysłów TFI na półrocze

Zarządzający wskazują optymalne fundusze na najbliższe miesiące. Co ciekawe, część z nich radzi postawić wyłącznie na obligacje, czyli jedno z najsłabszych aktywów 2021 r.

Publikacja: 17.01.2022 05:21

Dziesięć pomysłów TFI na półrocze

Foto: Adobestock

Kolejny raz prezentujemy zestawienie optymalnych według zarządzających funduszy w perspektywie kolejnych miesięcy. Około pół roku temu mało kto wspominał o funduszach dłużnych. Tym razem ich obecność jest wyraźna, przynajmniej pośrednio, czyli np. w funduszu mieszanym.

wskazane fundusze: 50 proc. Allianz Aktywnej Alokacji, 50 proc. Allianz Stabilnego Wzrostu

Tym, którzy chcą i mogą podjąć ryzyko związane z dość agresywnym funduszem, lecz nie chcą inwestować w fundusz akcji i chcą pozostawić zarządzającym dużo elastyczności, można zaproponować Allianz Aktywnej Alokacji. Jest to fundusz mieszany, którego portfel pod koniec 2021 r. składał się głównie z polskich akcji i obligacji przedsiębiorstw. Polskie akcje są względnie tanie, a wśród małych i średnich spółek można znaleźć wiele podmiotów, które się rozwijają niezależnie od koniunktury. Obligacje przedsiębiorstw nie są tak wrażliwe na wzrost inflacji czy zmiany rynkowych stóp procentowych jak obligacje skarbowe. Spokojniejszą alternatywą, posiadającą wiele zalet Aktywnej Alokacji, jest Allianz Stabilnego Wzrostu. Inwestor o umiarkowanej skłonności do ryzyka może zainwestować połowę środków w agresywniejszy Aktywnej Alokacji, a połowę – w spokojniejszy Stabilnego Wzrostu.

wskazany fundusz: BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania

Wyceny akcji na rynkach zachodnich są raczej obecnie wymagające, jedynie rynki emerging markets (w tym Polska) wyglądają z punku widzenia wycen atrakcyjnie (co zresztą widać po rotacji aktywów na początku roku). Jednak biorąc pod uwagę rosnące ryzyko geopolityczne oraz nieuchronny początek procesu zacieśniania monetarnego przez Fed, co może rodzić większą zmienność na rynkach, w pierwszych miesiącach roku przyjąłbym raczej postawę defensywną na przeczekanie. W takich warunkach idealnym rozwiązaniem jest BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania. W Polsce proces zacieśniania monetarnego jest bardzo zaawansowany i wycena obligacji uwzględniania już podwyżki stóp do 4 proc., z tego względu ryzyko negatywnego zaskoczenia jest bardzo ograniczone, a bieżąca rentowność portfela jest kilkukrotnie wyższa niż jeszcze rok temu, co musi przełożyć się na solidną stopę zwrotu w nadchodzących miesiącach.

wskazany fundusz: Caspar Globalny

Fundusz inwestuje w większości w spółki technologiczne i biotechnologiczne – segmenty rynku, na których w ostatnim czasie obserwujemy znaczące spadki, wiele spółek przeceniło się o kilkadziesiąt procent. Ich wspólną cechą był niski poziom generowanych przepływów pieniężnych i relatywnie wysoki prognozowany wzrost przychodów. Spadki najprawdopodobniej wynikają z obaw o inflację i zaostrzenie polityki monetarnej przez amerykański Fed. W naszej ocenie spadki na wielu spółkach są zbyt drastyczne, zważywszy na brak pogorszenia fundamentów. Jak dotąd nie dochodzą do nas sygnały, żeby wyniki spółek miały być gorsze od wcześniejszych prognoz. Przecena w szczególności dotknęła firmy z obszaru biotechnologii i nauk o życiu, w przypadku których wyceny znalazły się na takim poziomie, że ich większość lub znaczącą część stanowi gotówka. Najprawdopodobniej za istotną część transakcji sprzedaży odpowiadają fundusze hedgingowe, które mogą być pod presją umorzeń. W kontekście wspomnianych przecen kursów akcji i zachodzących rewolucji cyfrowej i genetycznej fundusz jest atrakcyjnie wypozycjonowany na średni i długi termin.

wskazane fundusze: Generali Akcje: Megatrendy, Generali Korona Akcje

Wygląda na to, że zmiany, które dokonywały się w pośpiechu i z założenia „tylko na chwilę" w wielu przedsiębiorstwach podczas wybuchu pandemii i zamykania gospodarek, zostaną z nami na dłużej. W wielu przypadkach zmiany te okazały się pozytywne ze względu na oszczędności kosztowe. Dlatego rok 2022 powinien być kolejnym rokiem inwestycji przedsiębiorstw w zwiększanie efektywności, a to często odbywa się przy wykorzystaniu współczesnych technologii czy innowacyjnych rozwiązań. Inwestycje te powinny być napędzane również między innymi rosnącymi kosztami pracy. W przypadku funduszy akcji polskich oraz tematycznych liczymy na wyniki w przedziale 5–15 proc. Jeżeli chodzi o Generali Korona Akcje, który jest oparty na polskich dużych i średnich spółkach, widzimy potencjał wzrostu w akcjach spółek z sektora bankowego oraz starannie wybranych spółek działających w branży handlu, technologii i przemysłu. Umiarkowane wyceny polskich spółek, mocne wsparcie w dywidendach oraz faza w globalnym cyklu gospodarczym, preferującym akcje jako atrakcyjny rodzaj aktywów inwestycyjnych, skłania nas do takiej opinii.

wskazane fundusze: Noble Fund Akcji Polskich, Noble Fund Obligacji

Na 2022 r. szczególnie polecamy Noble Fund Akcji Polskich (większe ryzyko) oraz Noble Fund Obligacji (mniejsze ryzyko) bądź złożenie tych funduszy w dowolnych proporcjach, w zależności od apetytu na ryzyko (powiązanego z oczekiwaną stopą zwrotu). W przypadku NF Akcji Polskich widzimy sporo interesujących okazji inwestycyjnych i mamy wrażenie, że dużo trudniej obecnie jest nam się pozbywać spółek z portfela, niż je do niego dodawać. Opóźnione wychodzenie gospodarek z pandemicznych zaburzeń powinno wspierać spółki cykliczne, które są ponadprzeciętnie reprezentowane na polskiej giełdzie. NF Obligacji został nieco poturbowany w 2021 r. szczególnie przez skumulowane zaskoczenia w odczytach inflacji CPI w ostatnich miesiącach, jednak kilkuletnie polskie papiery skarbowe (lub jeszcze lepiej – emitowane przez PFR czy BGK) oferują dzisiaj średnioroczną stopę zwrotu w przedziale 4–5 proc. W perspektywie kilku lat, gdy po podwyżkach stóp przyjdzie spowolnienie gospodarcze i ochłodzenie inflacji, papiery te mogą oferować interesujące realne stopy zwrotu.

wskazane fundusze: 50 proc. Pekao Konserwatywny, 50 proc. Pekao Kompas

Spodziewamy się, że ten rok będzie stał pod znakiem sporej niepewności i zmienności na rynkach. W takich czasach warto stawiać na relatywnie bezpieczne rozwiązania o niższym poziomie ryzyka. Takim właśnie subfunduszem jest Pekao Konserwatywny. Wraz ze wzrostem stóp procentowych zyskały obligacje zmiennoprocentowe, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne. Spodziewamy się, że przy odpowiedniej selekcji wynik tych segmentów rynku będzie konkurencyjny w stosunku do bardziej ryzykownych aktywów.

W obecnym otoczeniu dobrze powinna sprawdzać się również realizowana przez Pekao Kompas strategia, dająca ekspozycję na krótkie papiery dłużne przy bardzo selektywnym zaangażowaniu niewielkiej części portfela w akcje o jasno zdefiniowanych katalizatorach dla wzrostu kursu.

wskazane fundusze: 50 proc. Quercus Ochrony Kapitału, 50 proc. Quercus Obligacji Skarbowych

Rok 2022 powinien przynieść podwyższoną zmienność na giełdach, co dla cierpliwych inwestorów może oznaczać pojawienie się dobrych momentów do kupna akcji. Natomiast o wiele bardziej niż przed rokiem podobają się nam polskie obligacje, zarówno skarbowe o stałym oprocentowaniu, jak i korporacyjne o zmiennym. Te pierwsze zostały mocno przecenione w ubiegłym roku, te drugie oferują wysokie kupony odsetkowe po wzroście stawek WIBOR. Zakładamy, że podwyżki stóp procentowych przez RPP będą bardziej wyważone, niż obawia się tego rynek. Nie zakładamy wzrostu stóp np. do 4 proc., ponieważ oznaczałoby to ostre hamowanie polskiej gospodarki w perspektywie kilku kwartałów. Przez znaczną część bieżącego roku inflacja będzie pozostawać troską numer jeden dla inwestorów. Ale niekoniecznie będzie tak w roku kolejnym. Ponieważ rynki dyskontują z reguły zdarzenia przyszłe, a nie bieżące, powinno to sprzyjać instrumentom dłużnym już przez większość roku 2022. Od wszystkich trzech naszych funduszy dłużnych oczekujemy zatem solidnych wyników inwestycyjnych w perspektywie 6–12 miesięcy.

wskazany fundusz: Rockbridge Zrównoważony

Z uwagi na wysoką globalnie inflację wchodzimy w okres normalizacji polityki monetarnej (zacieśnienia), co najczęściej skutkuje poprawą relatywną zachowania obligacji w stosunku do akcji, ale ten proces będzie rozłożony w czasie. Z tego względu wybrany przez nas fundusz ma zrównoważony skład pomiędzy rynkiem akcji polskich a rynkiem obligacji skarbowych – też głównie polskich. Uważamy, że rentowność na rynku długu w Polsce zdyskontowała już oczekiwane podwyżki stóp procentowych, a tym samym, jeśli nie nastąpią podwyżki podstawowej stopy procentowej przez RPP powyżej 4 proc., aktualna rentowność obligacji jest już relatywnie atrakcyjna. Jednocześnie druga połowa portfela zainwestowana jest w selektywnie zbudowany portfel akcji spółek, które w tej fazie cyklu koniunkturalnego powinny sobie radzić lepiej niż szeroki rynek, daje również szansę na pozytywną kontrybucję do portfela funduszu.

wskazany fundusz: Skarbiec Value

Fundusz Skarbiec Value jest jednym z młodszych produktów w ramach naszej palety zagranicznych rozwiązań tematycznych o charakterze akcyjnym. Wprowadzając do oferty Skarbiec Spółek Wzrostowych, świadomie zdecydowaliśmy się na pozostawienie decyzji o wprowadzeniu rozwiązania typu value na moment, który będzie optymalny do inwestycji w spółki o takim charakterze. Z pełnym przekonaniem wystartowaliśmy ze Skarbiec Value w apogeum globalnego zamykania gospodarek w pierwszym lockdownie, czyli na wiosnę 2020 r. Nasze pojmowanie wartości polega na ocenie firm pod kątem ich potencjału do wynagradzania swoich akcjonariuszy, m.in. poprzez wypłatę dywidend czy skup akcji własnych.

wskazane fundusze: 40 proc. Uniqa Globalny Akcji, 60 proc. Uniqa Makroalokacji

Wskazana przez nas struktura oznacza około 70 proc. akcji w połączonych portfelach funduszy oraz około 30 proc. ekspozycji na polski dług skarbowy. Część akcyjna w przypadku Uniqi Globalnego Akcji pozostaje silnie zdywersyfikowana. Nie występuje tam również duża koncentracja sektorowa. Strategia funduszu powinna poradzić sobie lepiej w sytuacji wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, a jednocześnie cechować się nieco niższą zmiennością w stosunku do bardziej skoncentrowanych rozwiązań akcyjnych.

Zrównoważony fundusz makroalokacji daje ekspozycję jednocześnie na rynek polskich i europejskich akcji oraz na odbicie na rynku długu po bardzo słabym 2021 r. Element aktywnej alokacji pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie komponentu akcyjnego w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej, co pozwala na maksymalizowanie zysków w trakcie zwyżek i minimalizowanie strat w trakcie spadków. Strategia okazała się skuteczna w ostatnich kilku latach i w nadchodzącym okresie również powinna sobie dobrze radzić.

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka