Bankowe TFI konsumują coraz więcej rynkowego tortu

Pozycja TFI należących do grup bankowych zwiększa się niemal z miesiąca na miesiąc. Pozostałym towarzystwom, w tym także ubezpieczeniowym, które niegdyś były mocną konkurencją, pozostają głównie okruszki.

Ci, którzy postawią na polskie akcje, nie zawiodą się

Spóźnialscy mogą się jeszcze załapać na hossę. Poprawiają się perspektywy polskiej gospodarki, będziemy mieli napływy środków w ramach KPO, w perspektywie kilkunastu miesięcy powinniśmy odczuć dalsze obniżki stóp procentowych – argumentuje Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI.

Miliardy spod materaców idą na fundusze obligacji

Tempo sprzedaży funduszy inwestycyjnych w tym roku jest imponujące. Do tego w lutym nieco wzrósł apetyt na ryzyko u klientów TFI.

Czy polski rynek akcji może sobie pozwolić na coraz wyższe wyceny?

Zarządzający na ogół wciąż pozytywnie oceniają perspektywy giełdy. Zwracają uwagę na nadchodzące ożywienie gospodarcze, które oznaczać będzie poprawę wyników spółek. Rynek nadal będzie zwyżkował?

Towarzystwom sprzyjają fale i wiatry

Mocne w tym roku zachowanie rynków wraz z chętnymi do inwestycji klientami to połączenie, które bardzo sprzyja branży TFI.

Przebudzenie w Europie

W ubiegłym roku klienci powierników niemal przez cały czas chętnie lokowali kapitał w funduszach dłużnych czy rynku pieniężnego. Pod koniec roku część z nich nawet wybrała fundusze akcji.

Działalność depozytariusza to dziś bardzo ciężki kawałek chleba

Banki, które niegdyś sprawowały te funkcje, są coraz mniej zainteresowane świadczeniem tego typu usług – tłumaczy Tomasz Jabłoński, radca prawny, counsel w Praktyce Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych DZP.

Lutowy wzrost polskich akcji wyniósł je z powrotem na czoło tabeli

W styczniu znalazło się wielu niedowiarków, którzy realizowali szybie zyski z polskich akcji. W kolejnym miesiącu GPW jednak wróciła do zwyżek, a fundusze polskich akcji na najwyższe miejsca w zestawieniu miesięcznych wyników. Zawiodły niektóre produkty dłużne.

Quercus zebrał już 0,4 mld zł

W dwa miesiące tego roku inwestorzy wpłacili do funduszy zarządzanych przez Quercusa TFI około 395 mln zł.

Obligacje rynków wschodzących mogą nie być najlepszym pomysłem

Fundusze papierów rynków wschodzących są w stanie bardzo zaskoczyć pozytywnymi wynikami. Przed nimi – w związku z obniżkami stóp procentowych na świecie – całkiem niezłe perspektywy, ale w tym momencie warto postawić na nieco inne rozwiązania.

Spora podaż polskich akcji z OFE

Fundusze emerytalne sprzedały w styczniu polskie akcje za około 0,6 mld zł – wyliczył Trigon DM. OFE były bardziej chętne do zakupów akcji zagranicznych.

TFI wychodzą na finansową prostą

Zyski wypracowywane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych przestały spadać, a nawet wróciły do poziomów bliskich rekordów.

Fundusze dłużne radzą sobie z ostatnią przeceną obligacji

Wysokie rentowności i paleta narzędzi, którymi dysponują zarządzający, sprawiają, że luty – mimo jak dotąd wzrostu rentowności obligacji (spadku cen) – dla uczestników nie powinien być zły.

Czy wypada mieć więcej niż jeden fundusz w danej grupie

Kiedyś liczyła się liczba – towarzystwa otwierały nowe fundusze na potęgę, chcąc w ten sposób uatrakcyjnić ofertę. Zwykli inwestorzy jednak nie zawsze albo z trudem dostrzegali różnice między podobnymi produktami, zwłaszcza jeśli należały do tej samej grupy.

Wielu sparzyło się na złocie

Uczestnicy funduszy metali szlachetnych mogą z zazdrością patrzeć na rynki akcji i obligacji.

Wciąż nie jest jasne, czym dla Polski ma być rynek kapitałowy

Potrzebna jest jasna deklaracja, jaką rolę w kraju ma odgrywać rynek kapitałowy – mówi Marcin Dyl, radca prawny, partner KMD Legal, a niegdyś wieloletni prezes IZFiA. Jak zauważa, dla branży funduszy sporym ciężarem jest nadmierna biurokracja.

Fundusze mieszane także w tym roku mogą się nieźle popisać

Produkty łączące akcje i obligacje dzięki sile obu tych aktywów w ubiegłym roku mogły z powodzeniem konkurować z najbardziej ryzykownymi strategiami. W tym roku okoliczności rynkowe także powinny im sprzyjać.

Fundusze, których nie chce pies z kulawą nogą

Niechciane i zapomniane, ale nie zawsze słusznie – fundusze z zakamarków rynku.