Ile osób faktycznie traci na rynku forex? Mamy bowiem do czynienia z rozbieżnymi danymi. Roczne statystyki autorstwa KNF mówią, że na rynku traci około 80 proc. inwestorów, natomiast kwartale dane brokerów mówią o 60 –70 proc. tracących. Kto ma rację?
Od kilku lat są rozbieżności między tym, co pokazuje KNF, a tym, co pokazują domy maklerskie. Wydaje się jednak, że zarówno jedne, jak i drugie statystyki są poprawne. Dużo tutaj zależy od horyzontu czasowego. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że zarówno jeśli chodzi o dane KNF, jak i to, co publikują domy maklerskie, widać poprawę, jeżeli chodzi o odsetek i liczbę osób zarabiających na rynku. Inwestorzy przez wiele lat nabyli doświadczenia, są bardziej profesjonalni i lubią działać na tym rynku, chociaż ostatnio oczywiście zniesmaczyły ich działania unijnego regulatora, który ograniczył dźwignię finansową.
A może to właśnie dzięki tym działaniom poprawiły się wyniki inwestorów?
Dlaczego więc ESMA nie przedstawiła swoich badań dotyczących wpływu interwencji produktowej na rynek? Gdyby faktycznie ona pomogła, to ESMA nawet przy okazji dalszego przedłużania interwencji produktowej podałaby, że faktycznie wyniki inwestorów się poprawiły. Z badań przeprowadzonych przez Izbę Domów Maklerskich wynika natomiast, że znaczna część inwestorów po wprowadzeniu unijnych regulacji odnotowuje nawet gorsze wyniki. Warto także zwrócić uwagę, że w przypadku doświadczonych inwestorów wysoka dźwignia pozwalała na realizację założonych strategii inwestycyjnych i im w tym zakresie pomagała nawet uzyskiwać lepsze wyniki. Niestety po wprowadzeniu unijnych regulacji znaczna część inwestorów przeniosła rachunki poza Unię Europejską i ich wyniki nie są widoczne w badaniach KNF.