Od 21 kwietnia oferty do miliona euro bez prospektu

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podwyższenie progu, od którego powstaje tzw. obowiązek prospektowy. Wielu spółkom ułatwi to start na rynku NewConnect.

Aktualizacja: 11.04.2018 10:49 Publikacja: 11.04.2018 05:19

Od 21 kwietnia oferty do miliona euro bez prospektu

Foto: Fotolia

Nowe przepisy za niespełna dwa tygodnie wejdą w życie. Ułatwią firmom otrzymanie finansowania poza sektorem bankowym. Skorzystają na tym portale crowdfundingowe oraz startupy. Wielu spółkom ułatwi to start na rynku NewConncect.

Do tej pory dla wielu firm barierą była wysokość limitu – 100 tys. euro, powyżej którego emisja oraz handel papierami wartościowymi nie mógł się odbywać bez zgody nadzoru finansowego. Obecnie będą one mogły sprzedawać swoje papiery o wartości do 1 mln euro bez przechodzenia procedur wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dotychczasowe wymagania zniechęcały wiele podmiotów, w tym z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do pozyskiwania finansowania w drodze oferty publicznej. Ministerstwo Finansów zdecydowało się więc na podwyższenie progu, od którego powstaje tzw. obowiązek prospektowy. – Widzimy w tym możliwość wzrostu zainteresowania taką formą finansowania, z której często korzystają startupy i innowacyjne przedsięwzięcia – mówi Zbigniew Minda, dyrektor departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów.

Wprowadzenie nowych przepisów pozytywnie ocenia również Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i były szef rumuńskiej giełdy. – To jest jedna z tych zmian regulacyjnych, które w rzeczywisty sposób sprzyjają rozwojowi transakcji kapitałowych i przedsiębiorczości i umacnianiu kultury inwestorskiej. Dobrze więc, że Unia Europejska zdecydowała się na sensowne działanie i chwała polskim regulatorom, że znajdujemy się w awangardzie tej zmiany – ocenia Sobolewski.

Jego zdaniem oznacza to radykalną poprawę możliwości finansowania przedsiębiorstw, nie tylko startupów.

– Oczywiście niesie to ze sobą pewne ryzyko, ale polski rynek jest dostatecznie rozwinięty, by sobie z nim poradzić. Wprowadzana zmiana będzie też miała ważne konsekwencje dla warszawskiej giełdy – mówi Ludwik Sobolewski.

Zdaniem Arkadiusza Regieca, prezesa platformy finansowania udziałowego Beesfund, jesteśmy świadkami rewolucji na rynku kapitałowym w Polsce. – Wchodząca w życie 21 kwietnia ustawa, która podnosi limit dla oferty publicznej na akcje i obligacje do 1 mln euro, spowoduje ożywienie rynku. Dotychczasowe ograniczenia powodowały, że firmy mogły zebrać jednorazowo około 400 tys. złotych lub musiały decydować się na emisję zamkniętą. Ponad 4 mln zł to spory zastrzyk kapitału, który zachęci wiele firm z sektora MŚP do szukania pieniędzy na rozwój biznesu właśnie w drodze equity crowdfunding – podkreśla Regiec. Jego zdaniem to jednoczesne zmniejszenie luki kapitałowej na rynku. Zwiększy się też liczba inwestorów indywidualnych i spółek, które zyskają potencjał, aby prowadzić biznes globalnie. To również duża szansa dla wielu rodzinnych firm.

Finanse
Standard & Poor’s utrzymuje wysoki rating PZU. Perspektywa w górę
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Finanse
Dziennikarze „Parkietu” z szansami na tytuł Herosa Rynku Kapitałowego. Zagłosuj!
Finanse
Inwestowanie w sztuczną inteligencję i ze sztuczną inteligencją
Finanse
Które raporty roczne są „the best”
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Finanse
Zwrot w orzecznictwie czy jednostkowe przypadki?
Finanse
GPW proponuje 3 zł dywidendy na akcję