Popularność ASI ostatnio rośnie

Zmiany podatkowe zachęcają do alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Publikacja: 25.02.2019 05:05

Popularność ASI ostatnio rośnie

Foto: Fotolia

Choć alternatywne spółki inwestycyjne (ASI) można rejestrować od przeszło dwóch lat, ich liczba wciąż jest niska. Jednak w związku ze zmianą przepisów podatkowych zainteresowanie nimi rośnie.

ASI zostały wprowadzone do ustawy o funduszach inwestycyjnych wraz z jej nowelizacją w 2016 r. W związku z nią tego rodzaju spółki (instytucje wspólnego inwestowania, które zbierają aktywa od wielu inwestorów i lokują w ich interesie zgodnie z określoną strategią, niebędące funduszem UCITS) w świetle nowych przepisów zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która nadaje status ASI. – Z założenia ASI miały stanowić alternatywę dla funduszu i zarazem być prostszą (od typowych funduszy inwestycyjnych) formą zbiorowego inwestowania, nakierowaną na mniejsze inwestycje, w szczególności na poziomie venture capital – tłumaczy Bartosz Krzesiak, dyrektor Navigator Capital Group.

Początkowo ASI były postrzegane jako mało atrakcyjne. – Wcześniej wystarczyło utworzyć do tego typu celów np. spółkę z o.o. Zmiana na pierwszy rzut oka ograniczyła tworzenie podobnych przedsięwzięć ze względu na dodatkowe uciążliwości regulacyjne – komentuje Szymon Okoń, radca prawny z SSW Kancelarii prawnej Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy.

Do połowy lutego w rejestrze KNF zewnętrznie zarządzających ASI zarejestrowanych zostało 71 podmiotów zarządzających łącznie 82 ASI. W rejestrze wewnętrznie zarządzających ASI figurowało 18 podmiotów. – Liczby te nie wydają się duże, tym bardziej że prawdopodobnie spora część nie rozpoczęła jeszcze tak naprawdę działalności inwestycyjnej. Część ASI korzysta z dostępnych programów wsparcia ze środków publicznych, takich jak BRIdge Alfa (NCBR) – mówi Krzesiak. Wśród powodów relatywnie niskiej popularności ASI wymieniało się kwestie podatkowe – dochody z inwestycji ASI były opodatkowane w ASI na zasadach ogólnych jeszcze przed ich wypłatą do inwestorów. Z początkiem stycznia wprowadzono do ustawy o CIT zwolnienie z podatku dochodów (przychodów) ASI uzyskanych w związku ze zbyciem aktywów. – ASI zostały objęte szczególnymi preferencjami podatkowymi, trochę podobnie jak to jest np. z FIZ. Po spełnieniu pewnych warunków dochody z transakcji kapitałowych realizowanych przez ASI mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania – tłumaczy Okoń. Jego zdaniem sprawia to, że tego typu wehikuły mogą się stać bardziej popularne. – W ostatnich miesiącach widać wzrost zainteresowania utworzeniem ASI. Zwolnienie podatkowe jest dodatkową zachętą, jednak pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach utworzenie tego typu spółki jest obowiązkowe – zaznacza Okoń. Według niego ASI mogą być alternatywą dla niektórych FIZ ze względu na znacznie niższe koszty działania.

Na rynku głównym i alternatywnym są podmioty, które mają formę ASI – przykładowo Setanta, która prowadzi inwestycje w nieruchomościach czy energetyce, czy INC, która świadczy też usługi doradcze w zakresie rynku kapitałowego.

– Także niektórzy z zarządzających ASI to spółki publiczne lub spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, w której spółka dominująca ma status spółki publicznej – zauważa Krzesiak.

Przypomina, że na zarządzających ASI zostały nałożone liczne obowiązki informacyjne oraz sprawozdawcze. Pod koniec stycznia KNF wydała komunikat w tej sprawie. – Obowiązki sprawozdawcze obejmują sporządzanie i przekazywanie określonych okresowych sprawozdań, a także informacji uzupełniających. Odbywa się to w sposób sformalizowany, a sprawozdania okresowe zarządzających ASI przekazuje się za pośrednictwem systemu ESPI – wyjaśnia Krzesiak.

Finanse
GPW z wyższymi przychodami i zyskami. Spadek EBITDA
Finanse
PZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę
Finanse
Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski
Finanse
Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości
Finanse
Na GlobalConnect wciąż hula wiatr. GPW głowi się nad tym rynkiem
Finanse
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozstrzygnięta. Kto wygrał?