Bukowina Tatrzańska: konferencja IDM. Przede wszystkim trzeba zadbać o skalę rynku

W Bukowinie Tatrzańskiej trwa konferencja IDM poświęcona rynkowi kapitałowemu. Emocji, jak co roku, oczywiście nie brakuje.

Publikacja: 08.03.2019 17:02

O strategii dyskutowali, od lewej: Marek Dietl (GPW), Jacek Jastrzębski (KNF), Waldemar Markiewicz (

O strategii dyskutowali, od lewej: Marek Dietl (GPW), Jacek Jastrzębski (KNF), Waldemar Markiewicz (IDM), Marcin Obroniecki (MF), Filip Paszke (DM PKO BP), Maciej Trybuchowski (KDPW). Dyskusję prowadził Robert Stanilewicz z Analiz Online.

Foto: Fotorzepa/ Przemysław Tychmanowicz

Jednym z ważniejszych tematów konferencji Izby Domów Maklerskich odbywającej się od czwartku do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej stał się projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego, opublikowany ostatnio przez Ministerstwo Finansów. Uczestnicy dyskusji na ten temat podkreślali, że już sam fakt, że w końcu projekt strategii udało się stworzyć, jest sukcesem. Jednak w dyskusji o szczegółach nie brakowało emocji oraz krytycznych uwag.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat i PKN Orlen liderami relacji inwestorskich

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, wskazywał, że wdrożenie strategii będzie jednym z największych wyzwań całego rynku. – Jest to kompleksowy materiał, stawia konkretną diagnozę i proponuje konkretne rozwiązania – wskazywał.

– Jest cały zestaw kwestii, które strategia powinna poruszać. Najważniejsza jest realizacja postulatów. Czas ucieka, a rynek stoi w miejscu. Warto także w kontekście rynku kapitałowego pomyśleć o nieco szerszej, europejskiej perspektywie – wskazywał Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

O wymiarze europejskim wspominał też Dietl. – Można być dużym albo sprytnym. My powinniśmy dziś myśleć, jak być sprytnym. Mamy możliwość pozyskiwania emitentów z całej Europy, inwestorów z całego świata – wskazywał szef GPW. Pojawił się też wątek ekspansji zagranicznej samej giełdy. – Rok temu próbowaliśmy kupić giełdę w Izraelu. Gdyby dziś pojawiły się podobne realne propozycje, trudno byłoby przejść obok nich obojętnie – mówił Dietl.

Inni uczestnicy dyskusji wskazywali, że lista problemów, z jakimi należałoby się zmierzyć, jest zdecydowanie dłuższa, i nie chodzi tu tylko o aspekty europejskie.

– Potrzebny jest kapitan, który będzie odpowiedzialny za tę strategię. Bez tego strategia będzie tylko zwykłym dokumentem – mówił Waldemar Markiewicz, prezes IDM. – Musi być jeden wspólny statek, musimy mieć jeden kierunek – ripostował Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora w MF. – Chętnie przyjmuję krytykę, ale liczę na konkretne rozwiązania – dodał.

Uczestnicy rynku byli natomiast zgodni, że dzisiaj jednym z większych problemów naszego rynku jest zbyt mała skala. – Bardzo dobrze, że projekt strategii powstał, ale inaczej należy rozłożyć akcenty. Głównym problemem rynku jest jego skala. Jest on za mały na tę skalę regulacji. Skale rynku trzeba budować poprzez przyciągnie nowych emitentów z Polski i zagranicy – wskazywał Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP.

Dużo emocji wywołała też kwestia jednolitej licencji bankowej, która pojawiła się w projekcie strategii rozwoju rynku. Paszke wskazywał, że może to być dobre rozwiązanie dla wybranych podmiotów, ale złe dla rynku jako całości.

– Jednolita licencja bankowa jest dobra z punktu widzenia banków ze względu na oszczędności kosztów. Banki będę „uproduktawiać" klientów maklerskich. Dla banków to świetne rozwiązanie, możliwe, że skorzystają na nim także niezależne domy maklerskie. Rynek jako całość jednak przegra – wskazywał Paszke.

Nie zabrakło także wątków regulacyjnych. Chodzi m.in. o to, by tempo zatwierdzania prospektów emisyjnych. – Z jednej strony są oczekiwania, aby zatwierdzać je jak najszybciej, z drugiej strony są pytania, co zrobić, aby badania prospektów były bardziej dogłębne. Na pewno chcemy iść w stronę większej transparentności. Myślimy o stworzeniu możliwości publikacji historii pytań i odpowiedzi, uwag KNF, z którymi mamy do czynienia podczas postępowań prospektowych. To mogłoby pomóc zarówno emitentom, jak i inwestorom – wskazywał Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

„Parkiet" jest patronem medialnym konferencji IDM.

Finanse
Strategie asset management. Mocny kwartał i rok u zamożnych klientów
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Finanse
Robodoradztwo próbuje przebić się przez ścianę
Finanse
PZU ma nowy zarząd. Czasowo firmą pokieruje Anita Elżanowska
Finanse
PPK rosną. Rok otworzyły nowymi rekordami uczestników i aktywów
Finanse
PZA nie dogaduje się z VB Leasing, a klienci cierpią
Finanse
Będą roszady w indeksach