Zmiany w polskim prawie i nowelizacja Ustawy Hazardowej
Rzadko kiedy dochodzi do tego, że istniejące już prawo zmienia się aż tak gruntownie, jak miało to miejsce w przypadku Ustawy Hazardowej. Przed nowelizacją sytuacja nie miała się za dobrze z perspektywy polskich zakładów bukmacherskich. Wiarygodne statystyki podają, że zdecydowana większość (ponad 90%) zawieranych zakładów wzajemnych online dotyczyła bukmacherów, którzy swoje formy zarejestrowali w rajach podatkowych. Oznaczało to, że do naszego Skarbu Państwa nie odprowadzano podatku od obrotu, który w Polsce wynosi 12%. Fakt, jest to jedna z najwyższych należności podatkowych w Europie, jednakże korzystanie z nielegalnych podmiotów nie jest rozwiązaniem w tej sytuacji.
Aby chronić budżet państwa, zdecydowano znowelizować przepisy. W wyniku zmian prawnych wszyscy bukmacherzy online, którzy nie posiadali polskich licencji, musieli wycofać się z naszego rynku, ewentualnie złożyć odpowiednie wnioski o zezwolenia na organizowanie zakładów sportowych legalnie. W pierwszej chwili zostało niewielu operatorów, a klienci nie byli zachwyceni faktem, że zabroniono im dostępu do ulubionych bukmacherów.
W jaki sposób zablokowano polskim typerom możliwość obstawiania u zagranicznych bukmacherów online? Powstał Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, gdzie zostają dodane wszystkie te witryny, które organizują nielegalnie bukmacherskie zakłady. Wiele firm wycofało się i nie oferują już u nas bukmacherki, lecz niektórzy operatorzy nie zgadzają się z nadrzędnością polskiego prawa nad unijnym. Z tego też powodu zaleca się niezwykłą ostrożność przy wyborze swojego bukmachera. Tak, w Rejestrze znajduje się sporo domen, do których nie mamy już dostępu, jednakże na miejsce wielu z nich powstały kolejne strony. Dlatego też każdy typer powinien wiedzieć, jak może rozpoznać legalny zakład bukmacherski, aby nie narazić się na karę pieniężna przewidzianą dla nieuczciwych graczy.
Sprawdź, czy bukmacher jest legalny!