Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.07.2019 05:00 Publikacja: 25.07.2019 05:00
Foto: AFP
Rynek kapitałowy wciąż czeka na swoją strategię. W pocie czoła od kilku miesiąca powstaje ona w Ministerstwie Finansów. Pod koniec lutego resort przedstawił projekt dokumentu, który został poddany pod konsultacje. I chociaż wcześniej mówiło się, że projekt z uwagami przesłanymi przez uczestników rynku może być gotowy w pierwszej połowie roku, to mimo że mamy już lipiec, prace nad nim wciąż trwają.
– Obecnie na projekt nanoszone są zmiany wynikające z nadesłanych w ramach konsultacji uwag oraz z przebiegu konferencji uzgodnieniowej. Niektóre rozwiązania, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas konferencji, muszą zostać dopracowane na roboczo z zainteresowanymi podmiotami w celu jak najlepszego uwzględnienia zgłoszonych uwag – usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Finansów. Naniesienie poprawek zgłoszonych przez rynek nie będzie oznaczało, że strategia jest gotowa. Będzie musiała się nią zająć jeszcze Rada Ministrów. Kiedy to może nastąpić?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy warszawskiej giełdy zakończyły tydzień mocnym akcentem. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy. Na rynku maklerskim nadal rozpycha się XTB. Inwestorzy rzucili się z kolei na akcje firmy Toya.
Kurs akcji największego polskiego ubezpieczyciela na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przebił w piątek w ciągu dnia poziom 62 zł. To rekord w historii notowań PZU.
W czwartek indeksy warszawskiej giełdy znów zaświeciły na zielono. Nie wszyscy jednak mieli udany dzień. Mocno taniały m.in. akcje Asbisu czy też Budimeksu.
RPP ścięła koszty pożyczania o 0,5 pkt proc. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza to spadek miesięcznych obciążeń o ok. 4,7–7,6 proc.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Środa na rynku stała głównie pod znakiem oczekiwania na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Te ostatecznie zostały obniżone o 50 pkt. Na GPW mieliśmy z kolei rekordową wycenę firmy Creotech i Rafamet który wciąż rozpala emocje.
Pierwszy zrobił to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, potem prezydent Andrzej Duda. Dołączenie Adama Glapińskiego, prezesa NBP do grona osób, które ujawniły się z poparciem dla Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich było właściwie tylko kwestią czasu. Dobrze zaplanowanego czasu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas