Rada Ministrów przyjęła we wtorek „Program konwergencji. Aktualizacja 2020" – podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Do 30 kwietnia zostanie on przekazany Komisji Europejskiej i Radzie UE.
Tegoroczna aktualizacja, zgodnie w wytycznymi Komisji Europejskiej, skupia się na skutkach działań antykryzysowych podjętych w związku z epidemią w 2020 r.
I tak, resort ocenia, że w II kwartale 2020 r. silny spadek aktywności gospodarczej nastąpi niemal we wszystkich głównych sektorach gospodarki. W II połowie br. oczekiwana jest odbudowa aktywności gospodarczej, lecz gospodarka nadal ma funkcjonować w innym trybie niż przed wybuchem epidemii – pisze resort.
W związku tym w całym 2020 r. PKB obniżyć się ma o 3,4 proc., co będzie pierwszym spadkiem od początku lat 90. Spadek zanotuje konsumpcja prywatna (o 3 proc. rok do roku) , inwestycje (o 11,4 proc.), zwłaszcza te poza sektorem instytucji rządowych i samorządowych, oraz eksport (o 7 proc.) i import (o 9,7 proc.).
Wyraźne osłabienie aktywności gospodarczej przełoży się na pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Oczekuje się jednak, że firmy będą dążyły do utrzymania zatrudnienia kosztem obniżek dynamiki płac, a zachowaniu miejsc pracy ma też sprzyjać Tarcza antykryzysowa. W efekcie spadku aktywności gospodarczej i pogorszenia sytuacji na rynku pracy w kolejnych miesiącach presja inflacyjna powinna być mniejsza. Zakłada się, że średnio w br. inflacja wyniesie 2,8 proc.