Obecnie dostępność tych danych jest niska. W badaniu PwC „Zielone finanse po polsku 2023” najczęściej wskazywanym wyzwaniem we wdrożeniu ESG w bankach był właśnie brak lub ograniczona dostępność danych ESG, na którą wskazało aż 83 proc. ankietowanych. Podobne wnioski wynikają z lektury raportu z rekomendacjami grupy ds. raportowania niefinansowego działającej przy Polskiej Platformie Zrównoważonych Finansów, doradczego ciała powołanego przez Ministerstwo Finansów. Raport podkreśla, że nawet jeżeli spółki publikują odpowiednie informacje, to trzeba zbierać je z pojedynczych raportów i postuluje utworzenie centralnej bazy, która mogłaby je gromadzić. Dostępność danych poprawi wejście w życie dyrektywy CSRD, ale to będzie następować stopniowo w ciągu najbliższych lat. Tymczasem sektor finansowy chce działać już teraz.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, stworzyliśmy w Fundacji Instrat nową bazę ESG Instart Database, dostępną na naszym portalu esg.instrat.pl. To pierwsza w Polsce baza tego typu zbierająca informacje o klimatycznych aspektach największych polskich przedsiębiorstw – na razie tych notowanych na giełdzie. Zawiera ona informacje dotyczące historycznych emisji gazów cieplarnianych spółek w podziale na zakresy emisji, informacje o emisjach na jednostkę przychodu spółki, a także informacje o zgodności przychodów i wydatków spółki z taksonomią, czyli unijną klasyfikacją działalności zrównoważonej środowiskowo.
Wszystkie te dane przedstawione są w postaci przejrzystych, interaktywnych wykresów w dashbordzie, dla każdej ujętej w bazie spółki. Poza tym baza zawiera informacje o przyjętych celach klimatycznych spółek – nie tylko treść tych celów i podstawowe dane opisowe, ale też wykres obrazujący trajektorię redukcji emisji wynikającą z celu w stosunku do emisji historycznych spółki. Osobną funkcjonalnością jest też tracker, porównujący emisje spółki w danym roku do tych, które spółka powinna notować według własnego klimatycznego zobowiązania. ESG Instart Database pozwala więc nie tylko pozyskać informację o celach spółek, ale również o ich realizacji. Poza szczegółowymi danymi dla każdej spółki widok listy przedstawia informacje zagregowane, dla wszystkich największych spółek z GPW, co umożliwia bieżące śledzenie postępów całego rynku. Na tę chwilę, na 140 ujętych w bazie spółek 45 (32 proc.) posiada cel klimatyczny, a 84 spółki (60 proc.) ujawniło w ostatnim sprawozdaniu swój ślad węglowy. Dodatkowo, segment porównywarki umożliwia bezpośrednie porównanie wielkości i tempa redukcji emisji objętych zakresem bazy spółek.
Poza zwiększeniem dostępności danych ESG baza, dzięki swojemu publicznemu charakterowi ma też wpływać na ujętych w niej emitentów. Liczymy, że czerwona kropka sygnalizująca brak celu przy nazwie spółki, zmotywuje ją do jego przyjęcia, a tracker realizacji celu dostarczy dyscypliny do jego systematycznej realizacji w kolejnych latach. Ta z pewnością się przyda, gdyż wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD spółki będą musiały w corocznych raportach omawiać postępy w jego realizacji.
Zapewnienie dostępności danych ESG to zbiorowy wysiłek, w który w różnym charakterze zaangażowanych jest wiele podmiotów – legislatorzy tworzący standardy raportowania, wdrażające je spółki czy dostawcy narzędzi informatycznych.