Najwięcej aktywów zgromadzili inwestorzy w Stanach Zjednoczonych, zaś na Europę przypadły 2 bln USD. Największą popularnością wśród inwestorów cieszyły się fundusze tematyczne. W tym przypadku prym wiodły fundusze spółek nowych technologii (sztuczna inteligencja, automatyzacja), energetyki jądrowej oraz skupione na kwestiach klimatycznych.
Do ważnych zmian doszło również na rynku krajowym. W ramach tzw. warzywniaka regulacyjnego zniesiono obowiązek corocznej aktualizacji prospektu emisyjnego i codziennej publikacji portfeli. Liczba notowanych na GPW ETF-ów w ostatnich 12 miesiącach pozostała co prawda bez zmian, ale w ofercie pojawił się pierwszy fundusz ETC na złoto. Rośnie również znaczenie ETF-ów w portfelach inwestorów indywidualnych. Z ostatniego badania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wynika, że w ubiegłym roku 45 proc. osób dokonało inwestycji w ETF-y i jest to najwyższy poziom w historii dotychczasowych pomiarów. Polacy równie chętnie kupują ETF-y na giełdzie warszawskiej (22 proc.), choć cały czas dominują transakcje realizowane na rynkach zagranicznych (36 proc.). Z przedstawionych badań wynika, że środki w funduszach ETF lokowane są na okres dłuższy niż rok, zaś instrumenty te cieszą się największą popularnością wśród osób w wieku 36–45 lat. Tym samym można przyjąć, że instrumenty te stają się indywidualną formą budowy portfela emerytalnego, a nasz rynek coraz bardziej upodabnia się do rynków Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.
Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku funduszy ETF w roku bieżącym? Już pierwsze tygodnie pokazały, że inwestorzy będą dalej szukać nowych tematów inwestycyjnych, a potwierdziło to zainteresowanie ETF-ami na bitcoina. Decyzja nadzoru amerykańskiego w tym zakresie może szybko otworzyć drzwi dla tego typu ETF-ów na inne kryptowaluty dostępne również na rynkach w Europie i Azji. Można również oczekiwać dalszego rozwoju oferty ETF-ów firm działających w branży sztucznej inteligencji. Jest miejsce zarówno dla producentów sprzętu, jak i dostawców rozwiązań bazujących na tej technologii. Sukcesy Warrena Buffetta związane z inwestycją w Japonii mogą również wywołać zainteresowanie inwestorów funduszami posiadającymi ekspozycję na spółki z tego kraju. Natomiast coraz trudniejsza sytuacja w Chinach, przy jednoczesnym wzroście znaczenia Indii, może doprowadzić do powstania nowych ETF-ów z ekspozycji na największe spółki z tego kraju.
Zmienia się również podejście do inwestowania. O ile w Europie dominuje inwestowanie w portfele trzymające się pasywnej strategii, o tyle w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością cieszą się ETF-y zarządzane aktywnie, które w całym 2023 r. pozyskały 25 proc. nowych aktywów.
Ten trend zapewne też szybko zagości na największych rynkach europejskich. Trend ten jest zgodny z oczekiwaniem większości instytucji finansowych, których przedstawiciele już teraz mówią, że aktywne zarządzanie może przynieść lepsze wyniki, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.