Co ważne, inicjatywa ta wpisywała się w reformy krajowe zgodne z Europejskim Zielonym Ładem i od samego początku była wspierana przez administrację unijną. W szczególności miała skupiać się na opracowaniu konkretnych oraz możliwych do wykonania działań, które powinny prowadzić do wzmocnienia polskiego rynku finansowego w kontekście zrównoważonego finansowania i budowy dzięki temu regionalnego centrum zielonych finansów.
Jednym z ważniejszych elementów realizowanych w ramach tego projektu prac było powołanie czterech grup roboczych: do spraw raportowania i dostępu do danych, rynku zielonych obligacji, edukacji oraz taksonomii unijnej. Wyniki prac wszystkich grup w formie raportów są dostępne publicznie w serwisie internetowym administracji publicznej i zawierają szczegółowe analizy zarówno barier, jak i propozycje działań w celu usunięcia tych barier.
Grupa pierwsza skupiła się na kwestiach związanych z raportowaniem i dostępem do danych ESG. Zgodnie z jej rekomendacjami wskazane jest wprowadzenie na rynku krajowym z jednej strony narzędzi pozwalających na jednoznaczną weryfikację, jakimi wymogami raportowania ESG są objęte konkretne podmioty, z drugiej zaś, wsparcia przez administrację publiczną projektu budowy krajowego, p124owszechnie dostępnego systemu raportowania danych ESG.
Druga grupa analizowała bariery i wskazała rekomendacje w obszarze rozwoju rynku zielonych obligacji. Wśród wskazanych działań warto wyróżnić obniżenie kosztów zielonego finansowania, stymulację rynku obligacji korporacyjnych przez przyjmowanie strategii transformacji przedsiębiorstw czy zielone finansowanie samorządów.
Celem prac grupy trzeciej była analiza rynku edukacji z obszaru zrównoważonych finansów. W opinii członków tej grupy brak kompetencji rynkowych w zakresie tematyki zielonego finansowanie może być stymulowany przed wszystkim poprzez edukację uniwersytecką. Koniecznie jest ustanowienie standardów dla programów edukacyjnych i szkoleniowych oraz zapewnienia przepływu kompleksowej wiedzy o zrównoważonych finansach do przedsiębiorstw.